Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Wzdęcia

Wzdęcie to obecność w przewodzie pokarmowym wzmożonej ilości gazów. Pochodzą one ze zwiększonego połykania powietrza w czasie jedzenia i mówienia, a także z gazów powstających w jelitach podczas procesów trawienia i fermentacji.

Fotolia 184134214 s

Ich skład i ilość zależy od rodzaju spożywanych pokarmów.

Przyczynami wzdęć są:

  • nieprawidłowe trawienie,
  • spożywanie gazowanych napojów,
  • zapalenia jelit o różnej przyczynie,
  • niedobory enzymów trawiennych (np. laktozy - wzdęcie po spożyciu mleka),
  • zaburzenia ruchów perystaltycznych jelit na tle nerwowym (tzw. zespół jelita nadwrażliwego),
  • zakażenia przewodu pokarmowego przez pasożyty,
  • utrudnione wydalanie gazów u osób z osłabioną perystaltyką (np. unieruchomionych w łóżku) lub z mechaniczną przeszkodą w pasażu (tj. przemieszczaniu się) gazów przez jelito np. z powodu guza jelita, zrostów pooperacyjnych, pozapalnych, czy też choroby trzustki.

Zobacz także

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

W przypadku pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu zabiegi operacyjne wykonują najczęściej ginekolodzy lub urolodzy. Część operacji realizuje się „od dołu”, część – „od góry” (przez nacięcie albo wprowadzenie narzędzi laparoskopowych do jamy ...

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i nieinwazyjne

Masz problem z nietrzymaniem moczu? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej - leków antycholinergicznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub estrogenów. Może...

Nietrzymanie moczu – diagnostyka

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, jak najszybciej umów się do lekarza, który pomoże określić źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię.