Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Zajady

Tym mianem określa się pękanie błony śluzowej i tworzenie się drobnych owrzodzeń w kącikach ust. Jedną z przyczyn powstawania tego typu zmian może być niedobór witamin z grupy B.

Fotolia 182749723 s

Zajady pojawiają się także przy niedopasowaniu protez zębowych, mogą być także objawem alergii na rodzaj materiału, z którego wykonano protezę. Zdarzają się najczęściej u dzieci, ale także u osób dojrzałych i w podeszłym wieku. Ich skóra jest mniej elastyczna, dochodzi do opadnięcia policzków czy też zalegania śliny i - konsekwencji - powstawania owrzodzeń w fałdach skórnych. Nierzadko dołącza się także zakażenie Candida albicans, co pogłębia istniejące owrzodzenia i utrudnia leczenie.

Zobacz także

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

W przypadku pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu zabiegi operacyjne wykonują najczęściej ginekolodzy lub urolodzy. Część operacji realizuje się „od dołu”, część – „od góry” (przez nacięcie albo wprowadzenie narzędzi laparoskopowych do jamy ...

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i nieinwazyjne

Masz problem z nietrzymaniem moczu? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej - leków antycholinergicznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub estrogenów. Może...

Nietrzymanie moczu – diagnostyka

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, jak najszybciej umów się do lekarza, który pomoże określić źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię.