Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Neuralgia międzyżebrowa – diagnostyka i leczenie

Zanim lekarz zdiagnozuje u Ciebie neuralgię międzyżebrową, prawdopodobnie zleci on wykonanie odpowiednich badań (m.in. RTG lub MRI). Leczenie opiera się na stosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Warto podjąć także decyzję o fizykoterapii i rehabilitacji ruchowej.

D8ae3fd0 e719 4933 ae70 55e46c8f3205

Neuralgia międzyżebrowa – diagnostyka

Jeżeli podejrzewasz u siebie objawy neuralgii międzyżebrowej, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zleci on odpowiednie badania, m.in.:

  • badanie radiologiczne (RTG) – stosuje się je, gdy prawdopodobną przyczyną nerwobólu jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa; zdjęcie rentgenowskie pozwala ocenić stopień zmian zwyrodnieniowych, umożliwia też stwierdzenie ewentualnej dyskopatii (uszkodzenia krążków międzykręgowych),
  • rezonans magnetyczny (MRI) – stosuje się go, gdy do ucisku na nerwy międzykręgowe dochodzi na odcinku kręgosłupa szyjnego; rezonans uwidacznia ucisk korzeni nerwowych przez wypuklinę jądra miażdżystego.

 

Neuralgia międzyżebrowa – leczenie

W pierwszej kolejności należy zwrócić się do lekarza internisty, który zleci odpowiednie badania, ewentualnie przekierowując pacjenta do innych specjalistów. Jeśli skarżysz się na bóle przypominające neuralgię międzyżebrową, ważne jest wykluczenie bólów wieńcowych, które dają podobne objawy.

Nerwoból opanować można zazwyczaj za pomocą zwykłych środków przeciwbólowych (np. ibuprofenu, paracetamolu). Jeśli nie dają one ulgi, lekarz powinien przepisać silniejsze leki przeciwzapalne.

Jeśli przyczyną nerwobólu jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, warto odciążyć kręgosłup, zakładając odpowiedni gorset lub kołnierz ortopedyczny.

Korzystne efekty można także osiągnąć dzięki fizykoterapii i rehabilitacji ruchowej, które pozwalają zapobiec ewentualnym nawrotom dolegliwości w przyszłości.

Zobacz także

Choroba wieńcowa a choroba niedokrwienna serca

Na skutek choroby niedokrwiennej serca do mięśnia sercowego nie dopływają wystarczające ilości krwi. W niedostatecznego dokrwienia serce jest niedotlenione, zaburzona zostaje jego kurczliwość i znacząco wzrasta ryzyko zawału. Choroba wieńcowa jest...

Leczenie choroby wieńcowej

Ważnym elementem leczenia pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową jest terapia farmakologiczna. W ciężkich przypadkach, kiedy stan chorego nie jest stabilny, konieczna może być także hospitalizacja, a nawet leczenie operacyjne. Jeśli stwierdzono...

Choroba wieńcowa – diagnostyka

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę wieńcową, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Postaraj się jak najdokładniej opisać mu swoje dolegliwości – ułatwi to postawienie właściwej diagnozy. Prawdopodobnie lekarz zleci ci wykonanie kilku dodatko...