Neuralgia międzyżebrowa – diagnostyka
Jeżeli podejrzewasz u siebie objawy neuralgii międzyżebrowej, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zleci on odpowiednie badania, m.in.:
- badanie radiologiczne (RTG) – stosuje się je, gdy prawdopodobną przyczyną nerwobólu jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa; zdjęcie rentgenowskie pozwala ocenić stopień zmian zwyrodnieniowych, umożliwia też stwierdzenie ewentualnej dyskopatii (uszkodzenia krążków międzykręgowych),
- rezonans magnetyczny (MRI) – stosuje się go, gdy do ucisku na nerwy międzykręgowe dochodzi na odcinku kręgosłupa szyjnego; rezonans uwidacznia ucisk korzeni nerwowych przez wypuklinę jądra miażdżystego.
Neuralgia międzyżebrowa – leczenie
W pierwszej kolejności należy zwrócić się do lekarza internisty, który zleci odpowiednie badania, ewentualnie przekierowując pacjenta do innych specjalistów. Jeśli skarżysz się na bóle przypominające neuralgię międzyżebrową, ważne jest wykluczenie bólów wieńcowych, które dają podobne objawy.
Nerwoból opanować można zazwyczaj za pomocą zwykłych środków przeciwbólowych (np. ibuprofenu, paracetamolu). Jeśli nie dają one ulgi, lekarz powinien przepisać silniejsze leki przeciwzapalne.
Jeśli przyczyną nerwobólu jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, warto odciążyć kręgosłup, zakładając odpowiedni gorset lub kołnierz ortopedyczny.
Korzystne efekty można także osiągnąć dzięki fizykoterapii i rehabilitacji ruchowej, które pozwalają zapobiec ewentualnym nawrotom dolegliwości w przyszłości.