Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Neuralgia międzyżebrowa – diagnostyka i leczenie

Zanim lekarz zdiagnozuje u Ciebie neuralgię międzyżebrową, prawdopodobnie zleci on wykonanie odpowiednich badań (m.in. RTG lub MRI). Leczenie opiera się na stosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Warto podjąć także decyzję o fizykoterapii i rehabilitacji ruchowej.

D8ae3fd0 e719 4933 ae70 55e46c8f3205

Neuralgia międzyżebrowa – diagnostyka

Jeżeli podejrzewasz u siebie objawy neuralgii międzyżebrowej, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zleci on odpowiednie badania, m.in.:

  • badanie radiologiczne (RTG) – stosuje się je, gdy prawdopodobną przyczyną nerwobólu jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa; zdjęcie rentgenowskie pozwala ocenić stopień zmian zwyrodnieniowych, umożliwia też stwierdzenie ewentualnej dyskopatii (uszkodzenia krążków międzykręgowych),
  • rezonans magnetyczny (MRI) – stosuje się go, gdy do ucisku na nerwy międzykręgowe dochodzi na odcinku kręgosłupa szyjnego; rezonans uwidacznia ucisk korzeni nerwowych przez wypuklinę jądra miażdżystego.

 

Neuralgia międzyżebrowa – leczenie

W pierwszej kolejności należy zwrócić się do lekarza internisty, który zleci odpowiednie badania, ewentualnie przekierowując pacjenta do innych specjalistów. Jeśli skarżysz się na bóle przypominające neuralgię międzyżebrową, ważne jest wykluczenie bólów wieńcowych, które dają podobne objawy.

Nerwoból opanować można zazwyczaj za pomocą zwykłych środków przeciwbólowych (np. ibuprofenu, paracetamolu). Jeśli nie dają one ulgi, lekarz powinien przepisać silniejsze leki przeciwzapalne.

Jeśli przyczyną nerwobólu jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, warto odciążyć kręgosłup, zakładając odpowiedni gorset lub kołnierz ortopedyczny.

Korzystne efekty można także osiągnąć dzięki fizykoterapii i rehabilitacji ruchowej, które pozwalają zapobiec ewentualnym nawrotom dolegliwości w przyszłości.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.