Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.

F94681b8 d4d6 452f a4b1 b0055b85fcf0

W początkowych stadiach choroba wieńcowa może przebiegać praktycznie bezobjawowo. Zdarza się, że zmianom miażdżycowym w tętnicach wieńcowych nie towarzyszą na początku żadne poważniejsze dolegliwości.

Z czasem mogą zacząć pojawiać się jednak tzw. bóle wysiłkowe. Mamy wtedy do czynienia z dusznicą bolesną (inaczej dławicą piersiową). Jeśli bóle pojawiają się jedynie pod wpływem wysiłku fizycznego lub stresu, a po odpoczynku (lub zażyciu nitrogliceryny) zawsze ustępują, mówimy o stabilnej dławicy piersiowej.

W późniejszej fazie choroby intensywność, a także częstość bólów może ulec nasileniu. Pojawiają się też tzw. bóle spoczynkowe, a także bóle nocne. Zdarza się, że nawet po zażyciu nitrogliceryny ból nie ustępuje. Mówimy wtedy o niestabilnej dławicy piersiowej. To bardzo niebezpieczny stan, będący wskazaniem do jak najszybszej hospitalizacji. Może być niestety zwiastunem zawału serca.

Zawał, czyli martwica fragmentu mięśnia sercowego, następuje na skutek zamknięcia jednej lub kilku tętnic wieńcowych. Za niedrożność tętnic odpowiedzialne są skrzepliny powstałe z pękniętych blaszek miażdżycowych. Rodzaj tętnicy, która została zablokowana, decyduje o rozległości i skutkach martwicy. Każdy zawał jest bardzo niebezpieczny i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia chorego.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Bóle wieńcowe – charakterystyka

Ból wieńcowy to uczucie ucisku, dławienia, palenia lub gniecenia, zlokalizowane najczęściej za mostkiem (w klatce piersiowej). Czasami jednak objawem choroby wieńcowej mogą być bóle np. łokcia czy zębów. Niektórzy pacjenci odczuwają też dolegliwoś...