Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

W przypadku pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu zabiegi operacyjne wykonują najczęściej ginekolodzy lub urolodzy. Część operacji realizuje się „od dołu”, część – „od góry” (przez nacięcie albo wprowadzenie narzędzi laparoskopowych do jamy brzusznej).

Fbd9294d f388 41ec b836 3069858c6b5d

Wyróżniamy dwa rodzaje operacji chirurgicznych leczących nietrzymanie moczu:

  • Operacje, w których wykorzystuje się sztuczne zwieracze, wypełniacze oraz uszczelniające pęcherz i cewkę implanty.
  • Tzw. plastyczne operacje krocza, które pozwalają przywrócić odpowiednie położenie pęcherza, cewki moczowej i pochwy (stosuje się je w przypadkach wypadnięcia macicy lub pochwy). Może to być m .in.:
    • operacja pętlowa,
    • podwieszenie pęcherza moczowego metodą laparoskopową,
    • zabieg wzmacniający przednią ścianę pochwy,
    • operacja z użyciem taśmy z tworzywa sztucznego.

 

Czy leczenie operacyjne jest skuteczne?

Metody operacyjne zazwyczaj okazują się skuteczne – skuteczność niektórych to nawet 100%. Nie zmienia to jednak faktu, że problemy z nietrzymaniem moczu często mają charakter nawracający. Nawrót choroby po 5 latach od operacji następuje statystycznie u ok. 15-20% kobiet.

 

Co zrobić, żeby utrzymały się efekty terapii?

Warto wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy. W niektórych przypadkach lekarz może też zalecić dodatkową terapię farmakologiczną.

Zobacz także

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i nieinwazyjne

Masz problem z nietrzymaniem moczu? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej - leków antycholinergicznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub estrogenów. Może...

Nietrzymanie moczu – diagnostyka

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, jak najszybciej umów się do lekarza, który pomoże określić źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię.

Nietrzymanie moczu – co można zrobić?

Kłopoty z nietrzymaniem moczu są źródłem znacznego dyskomfortu. Chorzy często wstydzą się swoich dolegliwości i nie chcą z nikim o nich rozmawiać. Jest to jednak problem, któremu możemy przeciwdziałać. Oprócz jak najszybszej konsultacji z lekarzem...