Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Opryszczka – objawy, przyczyny, predyspozycje

Opryszczka jest chorobą wirusową, wywoływaną przez wirus Herpes simplex. Jest on jednym z rodziny ośmiu spokrewnionych ze sobą wirusów, do której należą między innymi także wirus ospy wietrznej i półpaśca oraz wirus odpowiedzialny za wywoływanie mononukleozy zakaźnej.

Fotolia 128825522 s

Gdy wirus opryszczki wargowej dostanie się do komórek człowieka (zakażenie następuje drogą kropelkową, zakaźny jest także płyn zawarty w pęcherzykach opryszczkowych) pozostaje w nich na stałe. Jest to tzw. zakażenie latentne. Po zarażeniu, (do którego najczęściej dochodzi w dzieciństwie) choroba często nawraca, objawiając się nieprzyjemnym swędzeniem, pieczeniem i przeczulicą warg, a następnie pojawieniem się pęcherzykowych wykwitów, utrzymujących się przez kilka dni. Jeśli zmiany opryszczkowe są rozległe, może im towarzyszyć stan podgorączkowy i bolesne powiększenie węzłów chłonnych. Nadmierne nasłonecznienie, stany gorączkowe, okresy obniżonej odporności (np. przy innych infekcjach), miesiączka, stres, miejscowe urazy skóry i śluzówek mogą stanowić przyczynę pojawiania się zmian opryszczkowych.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.