Uchyłkowatość jelita grubego – diagnostyka
Jeśli obserwujesz u siebie objawy charakterystyczne dla uchyłkowatości jelita grubego, koniecznie zgłoś się do lekarza. Zleci on prawdopodobnie wykonanie:
- wlewu doodbytniczego (wlewu kontrastowego jelita grubego) – badania radiologicznego pozwalającego na uzyskanie zdjęcia rentgenowskiego, na którym wypełnione barytem uchyłki będą sprawiać wrażenie sterczących ze ściany jelita „woreczków”,
- kolonoskopii.
Uchyłkowatość jelita grubego – leczenie
W leczeniu uchyłkowatości jelita grubego najważniejsze są dwa czynniki: zbilansowana dieta i odpowiednia terapia farmakologiczna.
Jeśli mamy do czynienia z uchyłkowatością niepowikłaną, wskazane jest stosowanie tzw. diety bogatoresztkowej – obfitej w składniki, które nie są trawione (np. włókna roślinne, błonnik). Zapobiega ona odkładaniu się w jelitach resztek pokarmowych. Istotne jest także, by w miarę możliwości unikać produktów wzdymających.
Terapia farmakologiczna powinna obejmować leki rozkurczowe.
W przypadku zapalenia uchyłków w zależności od nasilenia objawów stosuje się dietę ścisłą lub płynną. Wskazane jest, by w okresie leczenia pacjenci przez większość czasu odpoczywali w łóżku. Zazwyczaj nie można w tej sytuacji uniknąć kuracji antybiotykowej.
Czasami, jeśli przypadek jest cięższy, stosuje się hospitalizację z uważną obserwacją chorego. Pacjenci z gorączką i nasilonymi dolegliwościami bólowymi muszą przyjmować płyny dożylnie.
Jeśli w wyniku powikłania uchyłkowatości dojdzie do perforacji jelita, należy natychmiast wdrożyć leczenie operacyjne.