Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Uchyłkowatość jelita grubego – diagnostyka i leczenie

Pacjenci z uchyłkowatością jelita grubego, oprócz terapii farmakologicznej, powinni pamiętać także o odpowiedniej, zbilansowanej dietę. W ciężkich przypadkach konieczne jest czasowe zastosowanie hospitalizacji.

8723e7a6 3585 462c b933 6a4aa8a29054

Uchyłkowatość jelita grubego – diagnostyka

Jeśli obserwujesz u siebie objawy charakterystyczne dla uchyłkowatości jelita grubego, koniecznie zgłoś się do lekarza. Zleci on prawdopodobnie wykonanie:

  • wlewu doodbytniczego (wlewu kontrastowego jelita grubego) – badania radiologicznego pozwalającego na uzyskanie zdjęcia rentgenowskiego, na którym wypełnione barytem uchyłki będą sprawiać wrażenie sterczących ze ściany jelita „woreczków”,
  • kolonoskopii.

 

Uchyłkowatość jelita grubego – leczenie

W leczeniu uchyłkowatości jelita grubego najważniejsze są dwa czynniki: zbilansowana dieta i odpowiednia terapia farmakologiczna.

Jeśli mamy do czynienia z uchyłkowatością niepowikłaną, wskazane jest stosowanie tzw. diety bogatoresztkowej – obfitej w składniki, które nie są trawione (np. włókna roślinne, błonnik). Zapobiega ona odkładaniu się w jelitach resztek pokarmowych. Istotne jest także, by w miarę możliwości unikać produktów wzdymających.

Terapia farmakologiczna powinna obejmować leki rozkurczowe.

 

W przypadku zapalenia uchyłków w zależności od nasilenia objawów stosuje się dietę ścisłą lub płynną. Wskazane jest, by w okresie leczenia pacjenci przez większość czasu odpoczywali w łóżku. Zazwyczaj nie można w tej sytuacji uniknąć kuracji antybiotykowej.

Czasami, jeśli przypadek jest cięższy, stosuje się hospitalizację z uważną obserwacją chorego. Pacjenci z gorączką i nasilonymi dolegliwościami bólowymi muszą przyjmować płyny dożylnie.

Jeśli w wyniku powikłania uchyłkowatości dojdzie do perforacji jelita, należy natychmiast wdrożyć leczenie operacyjne.

Zobacz także

Choroba wieńcowa a choroba niedokrwienna serca

Na skutek choroby niedokrwiennej serca do mięśnia sercowego nie dopływają wystarczające ilości krwi. W niedostatecznego dokrwienia serce jest niedotlenione, zaburzona zostaje jego kurczliwość i znacząco wzrasta ryzyko zawału. Choroba wieńcowa jest...

Leczenie choroby wieńcowej

Ważnym elementem leczenia pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową jest terapia farmakologiczna. W ciężkich przypadkach, kiedy stan chorego nie jest stabilny, konieczna może być także hospitalizacja, a nawet leczenie operacyjne. Jeśli stwierdzono...

Choroba wieńcowa – diagnostyka

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę wieńcową, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Postaraj się jak najdokładniej opisać mu swoje dolegliwości – ułatwi to postawienie właściwej diagnozy. Prawdopodobnie lekarz zleci ci wykonanie kilku dodatko...