Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

Na skutek zmian zwyrodnieniowych dochodzi do postępującego ograniczania ruchomości stawu biodrowego. Ból często zlokalizowany jest w pachwinie (czasem promieniuje aż po kolana).

Fotolia 159005433 s

Zadaniem stawu biodrowego jest de facto dźwiganie całego ciała. Nic dziwnego, że jest on bardzo obciążony – i to nieustannie.

Staw biodrowy tworzą: kość miednicy (z panewką stawową) i część kości udowej (z głową zlokalizowaną w panewce). Zarówno głowę gości udowej, jak i panewkę stawową pokrywa warstwa odpornej na ścieranie, gładkiej chrząstki szklistej.

Staw biodrowy to staw stosunkowo duży. Może on wykonywać ruchy różnego rodzaju: rotacyjne, przywodzące, odwodzące, zginające, prostujące… Ułatwia to fakt, że głowa kości udowej ma kształt gładkiej kuli. Może więc niemal dowolnie się w panewce stawowej obracać.

 

Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego polegają na stopniowych uszkodzeniach chrząstki stawowej. Procesy te można łatwo rozpoznać na zdjęciu rentgenowskim (RTG) – zmiany w strukturze objawiają się charakterystycznym zwężaniem szpary stawowej. Z czasem może dojść nawet do kompletnego zaniku chrząstki. W takiej sytuacji głowa kości udowej zostaje całkowicie odsłonięta – i zaczyna trzeć o powierzchnię panewki stawowej. Pacjent odczuwa przy tym silny ból. Jeśli stan ten będzie się utrzymywał zbyt długo, może dojść nawet do skrócenia kończyny dolnej (na skutek postępującego „wycierania się” kości udowej). A skrócenie kończyny skutkuje dodatkowo skrzywieniem kręgosłupa i pojawieniem się dodatkowych dolegliwości bólowych, powstałych w wyniku uciskania korzeni nerwowych.

Zobacz także

Choroba wieńcowa a choroba niedokrwienna serca

Na skutek choroby niedokrwiennej serca do mięśnia sercowego nie dopływają wystarczające ilości krwi. W niedostatecznego dokrwienia serce jest niedotlenione, zaburzona zostaje jego kurczliwość i znacząco wzrasta ryzyko zawału. Choroba wieńcowa jest...

Leczenie choroby wieńcowej

Ważnym elementem leczenia pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową jest terapia farmakologiczna. W ciężkich przypadkach, kiedy stan chorego nie jest stabilny, konieczna może być także hospitalizacja, a nawet leczenie operacyjne. Jeśli stwierdzono...

Choroba wieńcowa – diagnostyka

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę wieńcową, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Postaraj się jak najdokładniej opisać mu swoje dolegliwości – ułatwi to postawienie właściwej diagnozy. Prawdopodobnie lekarz zleci ci wykonanie kilku dodatko...