Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

Na skutek zmian zwyrodnieniowych dochodzi do postępującego ograniczania ruchomości stawu biodrowego. Ból często zlokalizowany jest w pachwinie (czasem promieniuje aż po kolana).

Fotolia 159005433 s

Zadaniem stawu biodrowego jest de facto dźwiganie całego ciała. Nic dziwnego, że jest on bardzo obciążony – i to nieustannie.

Staw biodrowy tworzą: kość miednicy (z panewką stawową) i część kości udowej (z głową zlokalizowaną w panewce). Zarówno głowę gości udowej, jak i panewkę stawową pokrywa warstwa odpornej na ścieranie, gładkiej chrząstki szklistej.

Staw biodrowy to staw stosunkowo duży. Może on wykonywać ruchy różnego rodzaju: rotacyjne, przywodzące, odwodzące, zginające, prostujące… Ułatwia to fakt, że głowa kości udowej ma kształt gładkiej kuli. Może więc niemal dowolnie się w panewce stawowej obracać.

 

Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego polegają na stopniowych uszkodzeniach chrząstki stawowej. Procesy te można łatwo rozpoznać na zdjęciu rentgenowskim (RTG) – zmiany w strukturze objawiają się charakterystycznym zwężaniem szpary stawowej. Z czasem może dojść nawet do kompletnego zaniku chrząstki. W takiej sytuacji głowa kości udowej zostaje całkowicie odsłonięta – i zaczyna trzeć o powierzchnię panewki stawowej. Pacjent odczuwa przy tym silny ból. Jeśli stan ten będzie się utrzymywał zbyt długo, może dojść nawet do skrócenia kończyny dolnej (na skutek postępującego „wycierania się” kości udowej). A skrócenie kończyny skutkuje dodatkowo skrzywieniem kręgosłupa i pojawieniem się dodatkowych dolegliwości bólowych, powstałych w wyniku uciskania korzeni nerwowych.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.