Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Leczenie depresji

Depresja to choroba, która często ma podłoże w biochemicznych zaburzeniach organizmu. Im wcześniej zaczniesz się leczyć, tym szybciej będziesz mógł ponownie normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem.

Worried girl 413690 640

Rodzaje depresji

Ze względu na przyczynę powstania wyróżnia się:

  • Depresję egzogenną (reaktywną) – zaburzenia wywołane są w tym przypadku przez czynniki zewnętrzne – trudne sytuacje życiowe, które stają się przyczyną ogromnego stresu (np. udział w wypadku, rozstanie, śmierć bliskiej osoby, ale też np. utrata pracy, przejście na emeryturę).
  • Depresję endogenną – mającą podłoże w zaburzeniach biochemicznych (choć „ogniem zapalnym” choroby także i w tym wypadku może być jakieś wydarzenie zewnętrzne). Obniżony nastrój pacjentów cierpiących na depresję endogenną uwarunkowany jest nieprawidłowościami w produkcji i aktywności tzw. neurotransmiterów, czyli przekaźników impulsów nerwowych (np. serotoniny, noradrenaliny i dopaminy).
  • Depresję sezonową (SAD) – szczególną odmianę depresji endogennej. Pojawia się ona w okresie jesienno – zimowym i zanika wraz z nadejściem cieplejszych pór roku. Niedobór światła słonecznego wpływa na rozregulowanie rytmu okołodobowego, przyczyniając się do zwiększonego wydzielania melatoniny – tzw. „hormonu snu”, który sprawia, że czujemy się senni i zmęczeni. Zmniejsza też poziom serotoniny.

Leczenie zaburzeń depresyjnych

Depresja, tak jak każda inna choroba, powinna być leczona. Wiele osób wstydzi się jednak zgłosić do psychologa czy psychiatry, wciąż odkładając wizytę na później. Leczenie zaburzeń depresyjnych nie polega jednak na prostym „wzięciu się w garść” – często potrzebna jest terapia farmakologiczna.  Im wcześniej postarasz się uzyskać odpowiednią pomoc, tym szybciej będziesz mógł znów normalnie funkcjonować – odzyskać radość z wykonywania ulubionych zajęć i przebywania w gronie bliskich ludzi.

Przy leczeniu depresji często stosuje się psychoterapię. W lekkich postaciach choroby można się do niej ograniczyć.

Leczenie depresji sezonowej odbywa się za pomocą tzw. fototerapii, czyli „terapii światłem”. Kuracja pomaga uregulować poziom melatoniny i neurotransmiterów w mózgu, pozwalając choremu wrócić do dawnej kondycji. Pierwsze efekty można zaobserwować już po 3 – 7 dniach od rozpoczęcia terapii.

W przypadku depresji endogennej często konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Antydepresanty (tymoleptyki) pomagają walczyć z zaburzeniami snu, łagodzą stany stresowe i przyczyniają się do ogólnej poprawy samopoczucia chorego. Istnieje wiele rodzajów leków przeciwdepresyjnych, które różnią się między sobą dokładnymi mechanizmami działania. Większość z nich wpływa na stężenie mediatorów – serotoniny i noradrenaliny – hamując ich zwrotne wychwytywanie ze szczeliny synaptycznej. Antydepresanty regulują też wrażliwość receptorów błon komórkowych.

Terapia depresji za każdym razem powinna być ustalona indywidualnie, w zależności od specyficznej sytuacji pacjenta. Dlatego właśnie tak ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą psychiatrii.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.