Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Jak ograniczyć dolegliwości związane z okresem przekwitania?

Jednym z możliwych rozwiązań jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Jednak, po opublikowaniu wyników badań świadczących o tym, że u kobiet poddających się takiej terapii wzrasta ryzyko wystąpienia raka piersi, rozwiązanie to stało się kontrowersyjne.

Fotolia 31876278 s

Wzmożone objawy naczynioruchowe (np. kołatanie serca, uderzenia gorąca) są poważnym wskazaniem do rozpoczęcia terapii hormonalnej. Można też jednak oczywiście zdecydować się na nią w innych przypadkach. Pacjentki, które poddają się hormonalnej terapii zastępczej, powinny pamiętać o regularnym badaniu macicy (USG sondą dopochwową) i piersi (USG, mammografia).

Hormonalna terapia zastępcza nie jest skuteczna w profilaktyce choroby wieńcowej.

 

Warto także stosować maści i globulki dopochwowe z estrogenem, które pomagają leczyć zmiany zanikowe pochwy i zewnętrznych narządów płciowych.

 

Oprócz terapii farmakologicznej, należy oczywiście pamiętać o prowadzeniu zdrowego trybu życia. Racjonalne odżywianie, czyli dieta bogata w warzywa, owoce, pełne ziarna (będące źródłem błonnika pokarmowego, witamin i mikroelementów), a także ryby i chude mięso (należy szczególnie unikać nadmiernych ilości tłuszczów nasyconych), połączone z regularną aktywnością fizyczną, na pewno przyniesie pozytywne efekty. Odradza się palenie papierosów. Warto też pić dużo zielonej herbaty (choć czasem – raz czy dwa razy dziennie – można też sobie pozwolić np. na filiżankę kawy). Podstawą dobrego samopoczucia jest też oczywiście przestrzeganie higieny snu.

Należy jednak pamiętać, że zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna to nie są jedyne czynniki, które decydują o jakości naszego życia. Pamiętaj o spotkaniach z przyjaciółmi, wspólnych wyjściach do parku, kina czy teatru, a nawet samotnych wieczorach z dobrą książką i piękną muzyką.

Zobacz także

Choroba wieńcowa a choroba niedokrwienna serca

Na skutek choroby niedokrwiennej serca do mięśnia sercowego nie dopływają wystarczające ilości krwi. W niedostatecznego dokrwienia serce jest niedotlenione, zaburzona zostaje jego kurczliwość i znacząco wzrasta ryzyko zawału. Choroba wieńcowa jest...

Leczenie choroby wieńcowej

Ważnym elementem leczenia pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową jest terapia farmakologiczna. W ciężkich przypadkach, kiedy stan chorego nie jest stabilny, konieczna może być także hospitalizacja, a nawet leczenie operacyjne. Jeśli stwierdzono...

Choroba wieńcowa – diagnostyka

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę wieńcową, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Postaraj się jak najdokładniej opisać mu swoje dolegliwości – ułatwi to postawienie właściwej diagnozy. Prawdopodobnie lekarz zleci ci wykonanie kilku dodatko...