Wzmożone objawy naczynioruchowe (np. kołatanie serca, uderzenia gorąca) są poważnym wskazaniem do rozpoczęcia terapii hormonalnej. Można też jednak oczywiście zdecydować się na nią w innych przypadkach. Pacjentki, które poddają się hormonalnej terapii zastępczej, powinny pamiętać o regularnym badaniu macicy (USG sondą dopochwową) i piersi (USG, mammografia).
Hormonalna terapia zastępcza nie jest skuteczna w profilaktyce choroby wieńcowej.
Warto także stosować maści i globulki dopochwowe z estrogenem, które pomagają leczyć zmiany zanikowe pochwy i zewnętrznych narządów płciowych.
Oprócz terapii farmakologicznej, należy oczywiście pamiętać o prowadzeniu zdrowego trybu życia. Racjonalne odżywianie, czyli dieta bogata w warzywa, owoce, pełne ziarna (będące źródłem błonnika pokarmowego, witamin i mikroelementów), a także ryby i chude mięso (należy szczególnie unikać nadmiernych ilości tłuszczów nasyconych), połączone z regularną aktywnością fizyczną, na pewno przyniesie pozytywne efekty. Odradza się palenie papierosów. Warto też pić dużo zielonej herbaty (choć czasem – raz czy dwa razy dziennie – można też sobie pozwolić np. na filiżankę kawy). Podstawą dobrego samopoczucia jest też oczywiście przestrzeganie higieny snu.
Należy jednak pamiętać, że zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna to nie są jedyne czynniki, które decydują o jakości naszego życia. Pamiętaj o spotkaniach z przyjaciółmi, wspólnych wyjściach do parku, kina czy teatru, a nawet samotnych wieczorach z dobrą książką i piękną muzyką.