Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Klimakterium – jak ograniczyć dokuczliwe dolegliwości?

Klimakterium (inaczej przekwitanie) to okres, który następuje po zaprzestaniu miesiączkowania. Kiedy ustają funkcje jajników, obniża się też naturalnie poziom produkowanych przez nie hormonów – estrogenów. Ze stanem tym wiąże się wiele dokuczliwych dolegliwości. W jaki sposób leczyć przykre objawy okresu pomenopauzalnego?

A74763b8 3568 4d22 a4cb 6ee074326d48

Hormonalna terapia zastępcza

Część kobiet decyduje się na stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Najważniejszym wskazaniem do rozpoczęcia takiego leczenia jest występowanie burzliwych objawów wypadowych (np. kołatania serca). Ponieważ niektóre badania zdają się potwierdzać, że u pacjentek poddających się terapii hormonalnej występuje zwiększone ryzyko raka piersi, ważne jest, aby nie zapominały one o regularnych badaniach: mammografii, USG piersi i USG macicy sondą dopochwową.

 

Maści i globulki dopochwowe z estrogenem

Wykazują one korzystne działanie w leczeniu zmian zanikowych pochwy i zewnętrznych narządów płciowych. Można stosować je bez obawy – maści i globulki dopochwowe uznawane są za bezpieczne.

 

Wapń i witamina D

W okresie pomenopauzalnym warto szczególnie zadbać o to, żeby nie dopuścić do niedoborów wapnia i witaminy D. Codzienna porcja wapnia powinna wynosić ok. 1800 mg na dobę.

 

Zdrowy tryb życia

Żadne suplementy diety nie zastąpią zdrowego, regularnego trybu życia! Składa się na niego kilka czynników:

  • Aktywność fizyczna – najlepiej wybierz taki rodzaj ćwiczeń, który sprawia ci przyjemność. Co powiesz na basen albo szybkie spacery? A może taniec towarzyski?
  • Zbilansowana dieta – nie zapomnij o codziennej porcji błonnika, witamin i minerałów. Szczególnie wartościowe są pod tym względem warzywa, owoce i produkty zbożowe z grubego przemiału. Unikaj tłustych, smażonych potraw i nadmiernych ilości słodyczy.
  • Picie zielonej herbaty.
  • Wyeliminowanie papierosów.
  • Odpowiednia higiena snu – najlepiej wysypiać się i zawsze kłaść się do łóżka o stałej porze.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.