Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Łysienie u mężczyzn – co należy robić?

Najczęściej problem łysienia dotyczy mężczyzn. Łysienie typu męskiego, nazywane także łysieniem androgenowym rozpoczyna się już ok. 25-35 roku życia. Wynika z bezpośredniego działania hormonów na mieszki włosowe.

Fotolia 173472587 s

Niektórzy panowie łysieją szybciej i wcześniej. Z reguły rozpoczyna się ono od czoła i skroni, wcześnie przerzedza się też czubek głowy. Jest to związane z predyspozycjami genetycznymi.


Nasze rady:

  •     Myj często włosy - łojotok sprzyja ich utracie.
  •     Nie trzyj mocno włosów ręcznikiem, gdyż zwykle doprowadza to do urazów włosa, jego kruszenia i wyrywania - pozwól żeby włosy wysychały same, powoli.
  •     Nie lekceważ chorób skóry głowy, takich jak łupież, grzybica, łuszczyca.
  •     Dobierz właściwe kosmetyki (szampon, odżywka, krem, farba) do rodzaju twoich włosów.

Do nowych metod leczenia łysienia należą zabiegi transplantacji włosów (wykonywane jedynie w prywatnych gabinetach lekarskich), a także zabiegi z udziałem lasera.

Zobacz także

Choroba wrzodowa – jak ją leczyć?

Stwierdzono u ciebie chorobę wrzodową? Lekarz doradzi ci, jaka kuracja będzie w twoim przypadku najskuteczniejsza.

Powikłania choroby wrzodowej

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy przebiega czasem całkowicie bezobjawowo. Zdarza się, że pierwsze dolegliwości pacjent odczuwa dopiero wtedy, gdy dojdzie już do groźnych dla zdrowia powikłań.

Czy ból to jedyny objaw choroby wrzodowej?

Choroba wrzodowa bywa „zdradziecka” – często, zwłaszcza w pierwszych stadiach rozwoju, nie daje żadnych objawów. Czasem pierwsze dolegliwości odczuwalne są dopiero po wywiązaniu się powikłania (np. perforacji ściany żołądka lub krwawienia wrzodowe...