Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Czy ból to jedyny objaw choroby wrzodowej?

Choroba wrzodowa bywa „zdradziecka” – często, zwłaszcza w pierwszych stadiach rozwoju, nie daje żadnych objawów. Czasem pierwsze dolegliwości odczuwalne są dopiero po wywiązaniu się powikłania (np. perforacji ściany żołądka lub krwawienia wrzodowego).

Ad63bf65 d6a9 40e7 abfc d07b7cf48061

Jeśli w chorobie wrzodowej żołądka pojawiają się jakieś objawy, są to zazwyczaj:

  • Zgaga – odczucie bolesnego pieczenia w przełyku, wywołane cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej z powrotem do gardła.
  • Ból w okolicach nadbrzusza – w większości przypadków zmniejsza się po spożyciu posiłku (czasem jednak właśnie bezpośrednio po jedzeniu dolegliwości szczególnie się nasilają). Pewną ulgę mogą przynieść tutaj leki alkalizujące, które zobojętniają kwas solny (nie zaleca się jednak ich stosowania na dłuższą metę).
  • Uczucie pełności.
  • Nudności i wymioty – pojawiają się, gdy owrzodzenie umiejscowione jest w bliskim sąsiedztwie tzw. odźwiernika – pierścienia mięśniowego między żołądkiem a dwunastnicą.

Dla choroby wrzodowej dwunastnicy charakterystyczne są:

  • Zgaga.
  • Ból, który ustępuje zazwyczaj bezpośrednio po posiłku, a później pojawia się znowu po ok. 2 – 3 godzinach.
  • Bóle nocne – dokuczliwa przypadłość, która często przerywa pacjentowi sen, utrudniając mu odpoczynek.

 

Podejrzewasz u siebie chorobę wrzodową?

Poproś lekarza, żeby zlecił ci gastrofiberoskopię badanie endoskopowe górnej części przewodu pokarmowego, które pozwala ocenić stan śluzówki żołądka i dwunastnicy. Pobrane wycinki mogą później zostać poddane testom na obecność ureazy – enzymu produkowanego przez bakterie Helicobacter pylori. Właśnie infekcja Helicobacter pylori stanowi często główną przyczynę powstania owrzodzeń.

Objawy raka żołądka są czasami bardzo podobne do dolegliwości związanych z chorobą wrzodową. Warto więc wykonać badania, które pozwolą na jego wykluczenie.

 

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.