Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Leczenie miażdżycy

W zależności od tego, w którym miejscu zlokalizowane są najpoważniejsze zmiany miażdżycowe, lekarz może skierować pacjenta do różnych specjalistów (m.in. kardiologa, neurologa, chirurga).

8b96e6c3 5aef 4fde 8f70 2f876e045e0f

Lekarz może zaproponować stosowanie terapii farmakologicznej, obejmującej m.in. kwas acetylosalicylowy (czyli aspirynę), który działa hamująco na zlepiania się płytek krwi, przeciwdziałając tym samym powstawaniu zakrzepów. Aspiryna dostępna jest bez recepty. Należy jednak pamiętać, że stosować ją można regularnie tylko w małych dawkach (do 100 mg na dobę). Kwasu salicylowego stanowczo nie powinny zażywać osoby cierpiące na aktywną chorobę wrzodową lub uczulone na salicylany. Aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych, zamiast samodzielnie decydować o podjęciu leczenia, warto skonsultować się wcześniej ze specjalistą.

 

Alternatywą dla aspiryny mogą być pomocne w leczeniu miażdżycy statyny – obniżające stężenie cholesterolu we krwi.

Niezależnie od indywidualnego charakteru konkretnego przypadku, skuteczna walka z miażdżycą wymaga trwałej zmiany stylu życia. Należy pamiętać o:

  • odpowiednio zbilansowanej diecie, sprzyjającej obniżeniu poziomu tzw. „złego” cholesterolu LDL i trójglicerydów,
  • regularnej aktywności fizycznej,
  • zerwaniu z nałogiem tytoniowym.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.