Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Miażdżyca – choroba naczyń tętniczych

W tętnicach człowieka chorego na miażdżycę pojawiają się liczne zmiany. Dochodzi do zwężenia światła naczyń tętniczych, co skutkuje niedokrwieniem wielu różnych narządów, które są przez nie zaopatrywane.

1dd128ff f3c2 44cf 8ec6 b73f0da40011

Czym są tętnice?

To naczynia, które transportują utlenioną krew do narządów naszego ciała. Wychodząca z lewej komory serca aorta to duży pień tętniczy (największy w naszym organizmie), którego gałęzie (m.in. pień ramienno-głowowy, tętnica podobojczykowa, tętnice krezkowe, nerkowe, biodrowe) doprowadzają krew do wszystkich tkanek naszego organizmu.

Poszczególne naczynia tętnicze różnią się wielkością i grubością ściany. Grube tętnice rozgałęziają się na coraz mniejsze tętniczki, które ostatecznie przechodzą w sieć naczyń włosowatych. Do wymiany substancji między krwią a tkankami organizmu dochodzi właśnie na poziomie naczyń włosowatych.

 

Ściana naczynia tętniczego złożona jest z kilku warstw:

 • śródbłonka, który wyścieła naczynie od wewnętrznej strony,
 • warstwy mięśniowej, zlokalizowanej w środku,
 • zewnętrznej warstwy tkanki łącznej.

 

O miażdżycy tętnic mówimy, kiedy ściany naczyń tętniczych tracą sprężystość, ulegając procesowi stopniowego twardnienia. W efekcie dochodzi do zwężenia światła naczynia, co znacznie utrudnia przepływ krwi.

 

Czy miażdżyca może dotyczyć także i Ciebie?

Warto podkreślić, że pierwsze zmiany miażdżycowe u większości ludzi pojawiają się już we wczesnej młodości. Objawy kliniczne można zaobserwować jednak znacznie później – u mężczyzn najczęściej ok. 45. roku życia, u kobiet – ok. 55. Większość osób w podeszłym wieku skarży się na dolegliwości związane z miażdżycą (choć, na szczęście, zdarzają się też oczywiście wyjątki).

 

Czynniki, które zwiększają ryzyko miażdżycy:

 • zaburzenia gospodarki tłuszczowej (w szczególności nieprawidłowy stosunek cholesterolu LDL – tzw. „złego” – do HDL – tzw. „dobrego”, a także podwyższony poziom trójglicerydów),
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • otyłość (zwłaszcza otyłość typu androidalnego),
 • czynniki genetyczne,
 • palenie papierosów,
 • płeć męska.

 

Jak dochodzi do powstania zmian miażdżycowych?

 1. Pod warstwę śródbłonka naczyń tętniczych wnikają, dostarczane przez krew, komórki naładowane dużą ilością substancji tłuszczowych.
 2. W efekcie pod śródbłonkiem formuje się tzw. plamka tłuszczowa.
 3. Po pewnym czasie dochodzi do przekształcenia się plamki tłuszczowej w większą, włóknistą blaszkę – tzw. blaszkę miażdżycową – złożoną nie tylko z komórek tłuszczowych, ale także m.in. komórek tkanki mięśniowej i łącznej.
 4. Blaszka miażdżycowa stopniowo zwiększa swoją objętość, uwypuklając się tym samym coraz bardziej do światła naczynia tętniczego.
 5. W konsekwencji tętnice stają się coraz węższe.

Jeśli w pewnym momencie dojdzie do pęknięcia blaszki miażdżycowej, powstanie skrzeplina, grożąca zamknięciem tętnicy. Niedrożność naczynia tętniczego skutkuje zawałem, czyli ogniskową martwicą (np. mózgu, nerki, serca czy ściany jelita).

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.