Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

W przypadku pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu zabiegi operacyjne wykonują najczęściej ginekolodzy lub urolodzy. Część operacji realizuje się „od dołu”, część – „od góry” (przez nacięcie albo wprowadzenie narzędzi laparoskopowych do jamy brzusznej).

Fbd9294d f388 41ec b836 3069858c6b5d

Wyróżniamy dwa rodzaje operacji chirurgicznych leczących nietrzymanie moczu:

  • Operacje, w których wykorzystuje się sztuczne zwieracze, wypełniacze oraz uszczelniające pęcherz i cewkę implanty.
  • Tzw. plastyczne operacje krocza, które pozwalają przywrócić odpowiednie położenie pęcherza, cewki moczowej i pochwy (stosuje się je w przypadkach wypadnięcia macicy lub pochwy). Może to być m .in.:
    • operacja pętlowa,
    • podwieszenie pęcherza moczowego metodą laparoskopową,
    • zabieg wzmacniający przednią ścianę pochwy,
    • operacja z użyciem taśmy z tworzywa sztucznego.

 

Czy leczenie operacyjne jest skuteczne?

Metody operacyjne zazwyczaj okazują się skuteczne – skuteczność niektórych to nawet 100%. Nie zmienia to jednak faktu, że problemy z nietrzymaniem moczu często mają charakter nawracający. Nawrót choroby po 5 latach od operacji następuje statystycznie u ok. 15-20% kobiet.

 

Co zrobić, żeby utrzymały się efekty terapii?

Warto wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy. W niektórych przypadkach lekarz może też zalecić dodatkową terapię farmakologiczną.

Zobacz także

Osteoporoza – czy można ją leczyć?

Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym lepiej. Rozpoznanie problemu pozwoli na wdrożenie odpowiedniej terapii, która, jeśli nawet nie zatrzyma rozwoju choroby, to przynajmniej znacznie spowolni i złagodzi jej przebieg. W przypadku osteopor...

Osteoporoza – badania kontrolne

Bądź wyczulona na ewentualne objawy osteoporozy – szczególnie, jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany, koniecznie poddaj się badaniom, które pozwolą na postawienie precyzyjnej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego le...

Osteoporoza – kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli podejrzewasz u siebie osteoporozę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym szybciej będzie można podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze.