Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Osteoporoza – kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli podejrzewasz u siebie osteoporozę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym szybciej będzie można podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze.

7dd8792e b4bd 4454 b2c2 48a7cfb5f71e

Jakie leki można stosować bez konsultacji z lekarzem?

Bez recepty możesz kupić preparaty z wapniem i witaminą D. Suplementacja stanowi jednak tylko uzupełnienie właściwej terapii. Do pewnego stopnia zapobiega niedoborom, nie eliminuje jednak ryzyka zmian osteoporotycznych. Mimo to często warto się na nią zdecydować (szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasza ekspozycja na światło słoneczne jest znacznie ograniczona i organizm nie wytwarza wystarczających ilości witaminy D).

 

Kiedy należy udać się do lekarza?

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli tylko podejrzewasz u siebie jakiekolwiek objawy osteoporozy. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej.

Część osób zgłasza się do lekarza dopiero po pierwszym złamaniu. Jeśli nastąpiło ono na skutek stosunkowo drobnego urazu, należy zachować szczególną czujność i obok standardowego leczenia ortopedycznego poddać się także diagnostyce w kierunku osteoporozy.

Na wizytę powinni też pójść pacjenci, którzy nie tolerują jednego z przypisanych leków. Jeśli musisz odstawić niektóre leki, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem – nie czekaj kilku miesięcy do kolejnej wizyty.

 

Jak przygotować się do wizyty?

 • Weź ze sobą wszystkie swoje stare zdjęcia rentgenowskie układu kostnego (np. kręgosłupa, stawów biodrowych) – nawet, jeśli pochodzą one sprzed wielu lat. Będą one dobrą wskazówką dla lekarza – pomogą np. ustalić odpowiednie miejsce do densytometrii. Jeśli np. w twoim kręgosłupie doszło już do poważnych zmian zwyrodnieniowych, ocena stanu tkanki kostnej w tym miejscu nie będzie miarodajna – lepiej będzie wykonać pomiar np. w kości udowej. Podobnie „sfałszować” wynik mogą zwapniałe zmiany miażdżycowe w aorcie brzusznej.

 

Jak będzie przebiegała wizyta?

Lekarz prawdopodobnie zada ci kilka pytań, m.in. o:

 • leczenie hormonalne,
 • miesiączkowanie (czas pierwszej miesiączki, odbyte ciąże, karmienia piersią, menopauza),
 • ewentualną kamicę nerkową,
 • ewentualne choroby przewodu pokarmowego (np. zapalenie przełyku, zaparcia, choroba wrzodowa, choroby wątroby),
 • obecność żylaków kończyn dolnych,
 • ewentualne epizody zapalenia żył,
 • inne choroby (m.in. tarczycy, serca),
 • przyjmowane leki (to dla lekarza ważna informacja – nie powinien polecać ci środków, które wchodzą w szkodliwe interakcje z tymi, które już wcześniej ci przepisano; co więcej, część leków – np. środki przeciwzakrzepowe, moczopędne, sterydy – może negatywnie oddziaływać na kości, nasilając zmiany osteoporotyczne),
 • stosowane używki (np. palenie papierosów),
 • codzienną dietę (ile wapnia dostarczasz sobie każdego dnia)?

 

O co warto spytać lekarza?

Nie zapomnij zadać lekarzowi kilku pytań:

 • Czy powinieneś zmienić swoje nawyki żywieniowe? Czy warto zdecydować się na suplementację wapnia i witaminy D?
 • Jak możesz zminimalizować ryzyko złamania kości?
 • Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne są w twoim przypadku wskazane?
 • Jaki rodzaj aktywności fizycznej będzie dla ciebie najlepszy? Na jakie ćwiczenia warto się zdecydować, a jakich unikać?
 • Czy leki, które będziesz przyjmować, mogą mieć niepożądane efekty uboczne? Jeśli tak, jakie?
 • W jakich sytuacjach należy odstawić leki? Do kogo wtedy się zgłosić?
 • Kiedy trzeba będzie wykonać następne badania kontrolne?

Zobacz także

Choroba wieńcowa a choroba niedokrwienna serca

Na skutek choroby niedokrwiennej serca do mięśnia sercowego nie dopływają wystarczające ilości krwi. W niedostatecznego dokrwienia serce jest niedotlenione, zaburzona zostaje jego kurczliwość i znacząco wzrasta ryzyko zawału. Choroba wieńcowa jest...

Leczenie choroby wieńcowej

Ważnym elementem leczenia pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową jest terapia farmakologiczna. W ciężkich przypadkach, kiedy stan chorego nie jest stabilny, konieczna może być także hospitalizacja, a nawet leczenie operacyjne. Jeśli stwierdzono...

Choroba wieńcowa – diagnostyka

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę wieńcową, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Postaraj się jak najdokładniej opisać mu swoje dolegliwości – ułatwi to postawienie właściwej diagnozy. Prawdopodobnie lekarz zleci ci wykonanie kilku dodatko...