Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Osteoporoza – czy jesteś w grupie ryzyka?

Co predysponuje do wystąpienia osteoporozy? Jest wiele czynników, które mogą potencjalnie sprzyjać rozwinięciu się choroby. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka.

E48f3e40 93cb 4fd8 9957 2d1635019b02

O prawdopodobieństwie wystąpienia osteoporozy decyduje kilka czynników:

  • Płeć - na osteoporozę najbardziej narażone są kobiety.
  • Szczytowa masa kostna, czyli twoja maksymalna masa kostna, którą osiągnęłaś/osiągnąłeś w okresie dojrzewania. Osoby tzw. „drobnej postury”, których szczytowa masa kostna jest stosunkowo niska, znajdują się tutaj w grupie ryzyka.
  • Uwarunkowania genetyczne – jeśli ktoś z twojej rodziny chorował na osteoporozę, jest duże prawdopodobieństwo, że przydarzy się to także tobie.
  • Sposób odżywiania – to czynnik, na który masz wpływ: zadbaj, żeby w twojej diecie nie brakowało wapnia. Warto też ograniczyć fosforany.
  • Ekspozycja na słońce – dla zdrowia naszych kości ważna jest witamina D, którą organizm potrafi sam syntetyzować pod wpływem światła słonecznego. Dlatego, jeśli tylko masz szansę na spacer w ciepły dzień – wykorzystaj ją! Możesz też rozważyć dodatkową suplementację witaminy D. Szczególnie w naszym klimacie, w którym słońca (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym) często nie jest za wiele, dużo osób ma niedobory tej witaminy – często nawet o tym nie wiedząc…
  • Palenie tytoniu – jeśli palisz papierosy, postaraj się zerwać z nałogiem.
  • Picie kawy i alkoholu – warto te napoje ograniczyć.
  • Aktywność fizyczna – gdy kości długo pozostają w bezruchu, tkanka kostna zaczyna stopniowo zanikać. Dzieje się tak np. u osób, których choroba na długo „przykuwa” do łóżka. Jeśli tylko zdrowie pozwala ci na to, żeby regularnie się ruszać – rób to! Wybierz taką formę aktywności, jaką lubisz.
  • Inne choroby – nadczynność tarczycy, przytarczyc, a także choroby wątroby i nerek zwiększają zagrożenie osteoporozą. Zanik kostny może też być skutkiem ubocznym niektórych leków – m. in. glikokortykoidów, środków przeciwpadaczkowych, moczopędnych i przeciwkrzepliwych.

Zobacz także

Osteoporoza – czy można ją leczyć?

Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym lepiej. Rozpoznanie problemu pozwoli na wdrożenie odpowiedniej terapii, która, jeśli nawet nie zatrzyma rozwoju choroby, to przynajmniej znacznie spowolni i złagodzi jej przebieg. W przypadku osteopor...

Osteoporoza – badania kontrolne

Bądź wyczulona na ewentualne objawy osteoporozy – szczególnie, jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany, koniecznie poddaj się badaniom, które pozwolą na postawienie precyzyjnej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego le...

Osteoporoza – kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli podejrzewasz u siebie osteoporozę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym szybciej będzie można podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze.