Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Uchyłkowatość jelita grubego – czy to poważny problem?

Uchyłki jelita grubego pojawiają się zazwyczaj u osób po czterdziestym roku życia. Wraz z biegiem lat może ich być coraz więcej. Niemal każdy człowiek w podeszłym wieku (po osiemdziesiątym roku życia) do pewnego stopnia cierpi na uchyłkowatość jelita grubego.

B60e1def 905b 40c4 9926 3edbcf60be08

Czym są uchyłki jelita grubego?

Są to, w kształcie podobne do woreczków, uwypuklenia śluzówki ściany jelitowej, które wgłębiają się w warstwę mięśniową. Najczęściej obserwuje się ich występowanie w tzw. esicy (okrężnicy esowatej – części jelita grubego łączącej zstępującą okrężnicę z odbytnicą), choć potencjalnie mogą pojawiać się na całej długości jelita.

Uchyłki jelita grubego mogą być mniejsze lub większe (od 3 mm do 3 cm; zdarzają się też tzw. uchyłki olbrzymie, których długość przekracza czasem nawet kilkanaście cm).

 

Jak powstają uchyłki jelitowe?

Do powstania uchyłków dochodzi w wyniku skurczów warstwy mięśniowej jelita grubego i wiążącego się z nimi podwyższenia ciśnienia w jelicie. W efekcie w miejscach, gdzie warstwa mięśniowa jest stosunkowo najsłabsza, powstają charakterystyczne wybrzuszenia w błonie śluzowej.

 

Czy uchyłkowatość jelita grubego może być groźna?

Ponieważ w uchyłkach jelitowych zatrzymują się gazy i stolec, ich obecność może mieć swoje konsekwencje w postaci postępujących uszkodzeń śluzówki i przeżarcia naczyń krwionośnych. Na skutek uszkodzenia ściany naczyń u osób, których jelito grube zawiera liczne uchyłki, mogą pojawić się krwawienia.

 

Uchyłki jelita grubego – objawy:

  • bóle (kolka) – uchyłki uniemożliwiają prawidłową pracę warstwy mięśniowej, prowadząc do jej wzmożonej kurczliwości, która z kolei wywołuje dokuczliwe dolegliwości bólowe,
  • biegunki,
  • zaparcia.

 

Uchyłkowatość jelita grubego – powikłania

W wyniku zapalenia uchyłków mogą wykształcić się poważniejsze komplikacje, m.in.:

  • ropowica ściany jelita,
  • perforacja jelita,
  • ropień,
  • zapalenia otrzewnej.

Komplikacje te mogą być szczególnie groźne, jeśli występują u osób w podeszłym wieku.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.