Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Zaburzenia pamięci a choroba Alzheimera

Zaburzenia pamięci miewają wyjątkowo dokuczliwy charakter. Można podchodzić do nich w różny sposób. Niektórzy żartują, że dopadło ich „młodzieńcze roztargnienie”. Inni skarżą się na „sklerozę”. Jak odróżnić łagodne zmiany od tych, które są objawem poważniejszej choroby (np. Alzheimera)?

D15c60d0 8626 41ce 8fe0 606e80238d01

Warto podkreślić, że pamięć bezpośrednia płata czasem „psikusy” wszystkim, niezależnie od wieku. Każdy miał w swoim życiu sytuację, w której coś, co przeczytał czy usłyszał przed paroma minutami, nagle „wyleciało” mu z głowy… Różnica tkwi w skali zjawiska. Z biegiem lat podobne sytuacje zdarzają nam się coraz częściej. Miewamy kłopoty z przypomnieniem sobie jakiejś nazwy, a nawet całego zdarzenia. Jeśli jednak pogarszanie pamięci przebiega łagodnie, nie należy uważać go za oznakę otępienia starczego (choroby Alzheimera).

 

Po czym poznać, że problem jest bardziej poważny?

 

Zaburzenia pamięci w chorobie Alzheimera

Wczesne stadium choroby Alzheimera charakteryzuje się utratą pamięci świeżej. Pogorszeniu pamięci towarzyszy utrata zdolności do uczenia się, a także wyraźne wahania nastroju, czy nawet zmiany osobowości. Proste, codzienne czynności mogą przysparzać pacjentowi wiele kłopotów. Często znacznemu pogorszeniu ulega także zdolność abstrakcyjnego myślenia.

W średniozaawansowanym stadium choroby pacjent praktycznie całkowicie traci pamięć świeżą. Pogorszeniu ulega także pamięć odległa. Choremu zdarza się „zgubić” nawet we własnym mieszkaniu. Jest też szczególnie narażony na urazy czy złamania.

W zaawansowanym stadium otępienia starczego człowiek całkowicie traci zarówno pamięć świeżą, jak i odległą. Na tym etapie choroby pacjent wymaga już stałej, codziennej opieki: nie umie chodzić, ma trudności z przełykaniem pokarmu, jest też bardzo podatny na różne infekcje (np. zapalenie płuc).

 

Jeśli dręczą cię obawy, czy twoje problemy z pamięcią nie są związane z początkami otępienia starczego, możesz zdecydować się na wykonanie specjalnych testów neurologicznych, które stosuje się w diagnostyce choroby Alzheimera.

Zobacz także

Choroba wieńcowa a choroba niedokrwienna serca

Na skutek choroby niedokrwiennej serca do mięśnia sercowego nie dopływają wystarczające ilości krwi. W niedostatecznego dokrwienia serce jest niedotlenione, zaburzona zostaje jego kurczliwość i znacząco wzrasta ryzyko zawału. Choroba wieńcowa jest...

Leczenie choroby wieńcowej

Ważnym elementem leczenia pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową jest terapia farmakologiczna. W ciężkich przypadkach, kiedy stan chorego nie jest stabilny, konieczna może być także hospitalizacja, a nawet leczenie operacyjne. Jeśli stwierdzono...

Choroba wieńcowa – diagnostyka

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę wieńcową, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Postaraj się jak najdokładniej opisać mu swoje dolegliwości – ułatwi to postawienie właściwej diagnozy. Prawdopodobnie lekarz zleci ci wykonanie kilku dodatko...