Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Bóle stawów – gdzie szukać pomocy?

Jeśli dokuczają ci bóle stawów, nie powinieneś ograniczać leczenia do sprawdzonych, „domowych” sposobów. Dolegliwości stawowe mogą być niestety objawem innej, poważniejszej choroby. Dlatego jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, który udzieli ci dalszych wskazówek.

Fotolia 118428309 s

Osobom skarżącym się na bóle stawowe, w zależności od konkretnego przypadku, zaleca się zazwyczaj konsultację ortopedyczną lub reumatologiczną. Wskazane jest wykonanie badań, które pozwolą rozpoznać właściwą przyczynę dolegliwości i wdrożyć odpowiednie postępowanie medyczne.

 

Kiedy powinieneś zacząć się niepokoić?

Jeżeli poza bólem stawów odczuwasz znaczne osłabienie siły mięśniowej, w szczególności kiedy bólom kręgosłupa towarzyszą zaburzenia funkcji zwieraczy (nietrzymanie stolca i moczu) – jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli oprócz bólów obserwujesz także charakterystyczny obrzęk w okolicach stawów, jest to najprawdopodobniej symptom zmian zwyrodnieniowych. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem – choroby zwyrodnieniowej stawów nie można całkowicie wyleczyć, ale można i należy przeciwdziałać jej dalszemu rozwojowi.

W przypadku, kiedy oprócz bólów i obrzęków pojawiają się także ogólne objawy zapalenia (np. gorączka), prawdopodobnie mamy do czynienia z ostrym stanem zapalnym w stawie. Wymaga on natychmiastowego leczenia.

Dopóki trwa ostry stan zapalny, nie należy podejmować czynności rehabilitacyjnych. Później jednak są one jak najbardziej wskazane. Nie warto ograniczać leczenia wyłącznie do przyjmowania środków przeciwbólowych. Rehabilitacja jest przydatnym i ważnym elementem dobrej terapii. W niektórych przypadkach pozwala nawet na znaczne ograniczenie (czy też odstawienie) analgetyków.

Zobacz także

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

W przypadku pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu zabiegi operacyjne wykonują najczęściej ginekolodzy lub urolodzy. Część operacji realizuje się „od dołu”, część – „od góry” (przez nacięcie albo wprowadzenie narzędzi laparoskopowych do jamy ...

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i nieinwazyjne

Masz problem z nietrzymaniem moczu? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej - leków antycholinergicznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub estrogenów. Może...

Nietrzymanie moczu – diagnostyka

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, jak najszybciej umów się do lekarza, który pomoże określić źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię.