Osobom skarżącym się na bóle stawowe, w zależności od konkretnego przypadku, zaleca się zazwyczaj konsultację ortopedyczną lub reumatologiczną. Wskazane jest wykonanie badań, które pozwolą rozpoznać właściwą przyczynę dolegliwości i wdrożyć odpowiednie postępowanie medyczne.
Kiedy powinieneś zacząć się niepokoić?
Jeżeli poza bólem stawów odczuwasz znaczne osłabienie siły mięśniowej, w szczególności kiedy bólom kręgosłupa towarzyszą zaburzenia funkcji zwieraczy (nietrzymanie stolca i moczu) – jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
Jeśli oprócz bólów obserwujesz także charakterystyczny obrzęk w okolicach stawów, jest to najprawdopodobniej symptom zmian zwyrodnieniowych. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem – choroby zwyrodnieniowej stawów nie można całkowicie wyleczyć, ale można i należy przeciwdziałać jej dalszemu rozwojowi.
W przypadku, kiedy oprócz bólów i obrzęków pojawiają się także ogólne objawy zapalenia (np. gorączka), prawdopodobnie mamy do czynienia z ostrym stanem zapalnym w stawie. Wymaga on natychmiastowego leczenia.
Dopóki trwa ostry stan zapalny, nie należy podejmować czynności rehabilitacyjnych. Później jednak są one jak najbardziej wskazane. Nie warto ograniczać leczenia wyłącznie do przyjmowania środków przeciwbólowych. Rehabilitacja jest przydatnym i ważnym elementem dobrej terapii. W niektórych przypadkach pozwala nawet na znaczne ograniczenie (czy też odstawienie) analgetyków.