Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Choroba wieńcowa – objawy

Do najpopularniejszych objawów choroby wieńcowej należą: ból w okolicach mostka lub w klatce piersiowej, nierówne bicie serca i duszności. W cięższych przypadkach może także dojść do zasłabnięcia lub utraty przytomności.

A758c909 0971 45a3 8ea8 fc8c2b80256d

Ból wieńcowy

Ból wieńcowy najczęściej zlokalizowany jest w okolicy zamostkowej. Ma najczęściej charakter promieniujący – do ramion, a nawet szyi i żuchwy. Czasem może pojawić się także ból z lewej lub prawej strony klatki piersiowej, albo między łopatkami lub w nadbrzuszu (tutaj łatwo go pomylić z bólem kręgosłupa lub dolegliwościami związanymi z chorobą wrzodową). Zdarza się też, że ból wieńcowy przybiera charakter dokuczliwego pieczenia za mostkiem, przypominającego zgagę.

 

Nierówne bicie serca

Arytmia, czyli nierówne bicie serca, jest najczęściej wynikiem niestabilności elektrycznej mięśnia sercowego wynikającej z jego niedokrwienia. W sercu, które nie jest zaopatrywane w dostateczne ilości krwi, formują się czasem ogniska wytwarzające dodatkowe impulsy elektryczne. Zdarza się też, że nawet prawidłowy impuls,  krążąc pośród uszkodzonych komórek, może utworzyć pętlę pobudzającą serce ze zbyt dużą częstością.

 

Duszności

Jeśli lewa komora sercowa nie jest zaopatrywana w dostateczne ilości krwi, może dojść do jej niewydolności i związanych z nią duszności. Często towarzyszą one bólom wieńcowym, mogą też jednak pojawiać się niezależnie.

 

Utrata przytomności

Przyczyny zasłabnięcia lub całkowitej utraty przytomności mogą być różne. Często dochodzi do nich na skutek zaburzenia rytmu serca wynikającego z jego niedokrwienia. Zasłabnięcia mogą też być spowodowane spadkiem przepływu mózgowego będącego konsekwencją osłabienia lewej komory sercowej.

 

Zawał serca

Martwica mięśnia sercowego, nazywana też zawałem, stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Do zawału dochodzi na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca – w wyniku krytycznego zwężenia lub nawet całkowitego jej zatkania przez blaszki miażdżycowe i skrzepliny.

Najważniejszym objawem zawału jest charakterystyczny, silny ból, który, w przeciwieństwie do „zwykłego” bólu wieńcowego, może trwać nawet kilkadziesiąt minut (czy kilkanaście godzin…) i nie ustępuje po zażyciu nitrogliceryny.

W razie podejrzenia zawału serca należy jak najszybciej szukać pomocy lekarza.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.