Jeśli w chorobie wrzodowej żołądka pojawiają się jakieś objawy, są to zazwyczaj:
- Zgaga – odczucie bolesnego pieczenia w przełyku, wywołane cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej z powrotem do gardła.
- Ból w okolicach nadbrzusza – w większości przypadków zmniejsza się po spożyciu posiłku (czasem jednak właśnie bezpośrednio po jedzeniu dolegliwości szczególnie się nasilają). Pewną ulgę mogą przynieść tutaj leki alkalizujące, które zobojętniają kwas solny (nie zaleca się jednak ich stosowania na dłuższą metę).
- Uczucie pełności.
- Nudności i wymioty – pojawiają się, gdy owrzodzenie umiejscowione jest w bliskim sąsiedztwie tzw. odźwiernika – pierścienia mięśniowego między żołądkiem a dwunastnicą.
Dla choroby wrzodowej dwunastnicy charakterystyczne są:
- Zgaga.
- Ból, który ustępuje zazwyczaj bezpośrednio po posiłku, a później pojawia się znowu po ok. 2 – 3 godzinach.
- Bóle nocne – dokuczliwa przypadłość, która często przerywa pacjentowi sen, utrudniając mu odpoczynek.
Podejrzewasz u siebie chorobę wrzodową?
Poproś lekarza, żeby zlecił ci gastrofiberoskopię – badanie endoskopowe górnej części przewodu pokarmowego, które pozwala ocenić stan śluzówki żołądka i dwunastnicy. Pobrane wycinki mogą później zostać poddane testom na obecność ureazy – enzymu produkowanego przez bakterie Helicobacter pylori. Właśnie infekcja Helicobacter pylori stanowi często główną przyczynę powstania owrzodzeń.
Objawy raka żołądka są czasami bardzo podobne do dolegliwości związanych z chorobą wrzodową. Warto więc wykonać badania, które pozwolą na jego wykluczenie.