Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów (inaczej artroza, z łac. arthrosis) rozwija się zazwyczaj u osób po sześćdziesiątym roku życia. Dotyka struktur stawowych bardzo różnego rodzaju, łącznie ze stawami kręgosłupa.

Fotolia 73829676 xs

Na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów najbardziej narażeni są pracownicy fizyczni, a także osoby cierpiące z powodu otyłości. Czasem artroza może się też rozwinąć ze względu na szczególne predyspozycje genetyczne – w takich przypadkach pierwsze objawy choroby obserwujemy nawet już u niektórych czterdziestolatków!

Zmiany zwyrodnieniowe stawów wiążą się z bardzo przykrymi, uporczywymi dolegliwościami bólowymi. Niosą też ze sobą ograniczenia zdolności ruchowych i znaczne pogorszenie ogólnej sprawności fizycznej. W zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych stawów biodrowych i kolanowych konieczne jest czasem leczenie operacyjne – wymiana oryginalnego stawu na jego sztuczną protezę.

 

Cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów? Pamiętaj, żeby:

  • Poddawać się regularnej rehabilitacji ruchowej, która poprawi twoją ogólną sprawność fizyczną.
  • Unikać nadmiernego dźwigania i wszelkiego rodzaju przeciążeń.
  • Zażywać preparaty bogate w substancje wykazujące właściwości pomocnicze przy regeneracji chrząstki stawowej.
  • W okresie nasilenia się dolegliwości bólowych możesz sięgnąć po środki przeciwbólowe i przeciwzapalne (działające ogólnie lub miejscowo – np. plastry, maści, żele).

 

Dyskopatia, czyli zwyrodnienie krążków międzykręgowych z przepukliną jądra miażdżystego, jest również rodzajem choroby zwyrodnieniowej stawów.

Jeśli cierpisz na silne bóle kręgosłupa, które po tygodniowym okresie leczenia z pomocą środków dostępnych bez recepty wciąż nie ustępują, lub, oprócz dolegliwości bólowych, pojawiają się także problemy takie jak m. in.: nietrzymanie moczu, trudności w oddawaniu moczu lub stolca, nagłe drętwienia nóg, rąk, pośladków – koniecznie zasięgnij porady lekarza. Mogą to być objawy dyskopatii.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.