Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Pacjenci ze zwyrodnieniami stawu kolanowego skarżą się na ból nasilający się przy zginaniu nogi (a więc szczególnie np. przy schodzeniu po schodach, ale także – przy spacerowaniu po równej powierzchni). Lekarz w trakcie badania powinien zwrócić uwagę na charakterystyczne „trzeszczenie” w stawie towarzyszące prostowaniu i zginaniu kończyny.

Arthrocalman 2384254 1280

Staw kolanowy nie ma zbyt dużego zakresu możliwych ruchów. Charakteryzuje go jednak stosunkowo skomplikowana budowa – w końcu ciężar, który na niego spada, jest ogromny!

Staw kolanowy łączy końce kości piszczelowej i udowej. Pokryte są one odporną na ścieranie chrząstką szklistą. To, że powierzchnie stawowe są do siebie dopasowane, a płynność ruchów (w tym obrotowych) – możliwa do zrealizowania – zapewnione jest także dzięki charakterystycznym elastycznym łąkotkom zbudowanym z tkanki chrzęstnej włóknistej. Liczne więzadła łączą ze sobą poszczególne elementy stawu kolanowego. Trzeszczka w postaci tzw. rzepki współtworzy staw, spełniając przy okazji funkcję ochronną.

 

Zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego związane są często z jednoczesnymi uszkodzeniami wielu różnych jego elementów: więzadeł, łąkotek, chrząstki…

Co może doprowadzić do powstania podobnych zmian? Przyczyny bywają różne. W szczególnej „grupie ryzyka” znajdują się sportowcy, narażeni na różne urazy. Zagrożeni chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych są tez ludzie cierpiący na otyłość, a także ci, których praca wiąże się ze stałym obciążeniem stawów.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.