Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Rodzaje zmian zwyrodnieniowych stawów i mechanizmy ich powstawania

Zmiany zwyrodnieniowe stawów dzielimy na pierwotne i wtórne.

Arthrocalman 2384253 1280

Etiologia zmian zwyrodnieniowych stawów:

  • Pochodzenie pierwotnych zmian zwyrodnieniowych nie jest znane. Ich źródła szukać należy prawdopodobnie w czynnikach o charakterze genetycznym. Stwierdza się ją często w stawach rąk (stawach międzypaliczkowych).
  • Wtórne zmiany w stawach mogą ukształtować się na skutek przebytego urazu. Ich powstanie jest też często skorelowane z chorobami o charakterze neurologicznym, endokrynologicznym lub metabolicznym (często jest to np. cukrzyca, dna moczanowa czy reumatoidalne zapalenie stawów). Wtórne zmiany w stawach mogą też ukształtować się na skutek przebytego urazu.

 

Jak rozwijają się zmiany zwyrodnieniowe?

W początkowych stadiach choroby dolegliwości dotyczą zazwyczaj tylko jednego stawu (lub kilku). Z biegiem czasu zmiany rozszerzają się, obejmując swoim zasięgiem coraz większą liczbę stawów.

Wśród wczesnych symptomów zmian zwyrodnieniowych wyróżnia się przede wszystkim ból, nasilający się podczas wysiłku, kiedy stawy pracują, i znikający powoli, gdy pozostają one w spoczynku. U wielu pacjentów obserwuje się też tzw. sztywność poranną – uczucie zesztywnienia po dłuższym odpoczynku (np. rano, po przebudzeniu), mijające zazwyczaj najpóźniej po kilkudziesięciu minutach. Warto podkreślić, że uczucie sztywności pojawia się nie tylko po odpoczynku w nocy, ale po każdym dłuższym okresie pozostawania w bezruchu. W celu przywrócenia stawom sprawności, za każdym razem trzeba od nowa próbować je „rozruszać”.

W miarę, jak choroba się rozwija, zmniejsza się zakres możliwych do wykonania ruchów. Stawy stają się coraz sztywniejsze. Podczas poruszania się można usłyszeć ich charakterystyczne „trzeszczenie”.

Powiększają się stopniowo, podlegają postępującej deformacji. Elementy łącznotkankowe, kostne i chrzęstne stawu rozrastają się. Okresowo dochodzi także do gromadzenia się w stawie wysięku.

W zależności od konkretnego umiejscowienia stawów, w których doszło do zmian zwyrodnieniowych, mogą też występować inne (poza sztywnością, bólem i deformacją) objawy kliniczne choroby.

Zobacz także

Choroba wieńcowa a choroba niedokrwienna serca

Na skutek choroby niedokrwiennej serca do mięśnia sercowego nie dopływają wystarczające ilości krwi. W niedostatecznego dokrwienia serce jest niedotlenione, zaburzona zostaje jego kurczliwość i znacząco wzrasta ryzyko zawału. Choroba wieńcowa jest...

Leczenie choroby wieńcowej

Ważnym elementem leczenia pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową jest terapia farmakologiczna. W ciężkich przypadkach, kiedy stan chorego nie jest stabilny, konieczna może być także hospitalizacja, a nawet leczenie operacyjne. Jeśli stwierdzono...

Choroba wieńcowa – diagnostyka

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę wieńcową, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Postaraj się jak najdokładniej opisać mu swoje dolegliwości – ułatwi to postawienie właściwej diagnozy. Prawdopodobnie lekarz zleci ci wykonanie kilku dodatko...