Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Cukrzyca typu 2 – diagnostyka i leczenie

Podstawą diagnostyki cukrzycy typu 2 są badania krwi. Jeśli okaże się, że stężenie glukozy przekracza normę, badania należy powtórzyć, oznaczając glikemię na czczo i przygodnie w ciągu dnia (najlepiej ok. 2 godziny po śniadaniu). W przypadku człowieka zdrowego poziom cukru po 2 godzinach od ostatniego posiłku powinien być już znormalizowany. Wynik ponownie przekraczający normę wskazuje na nieprawidłową tolerancję glukozy lub – jeśli poziom glukozy jest znacznie podwyższony – jawną cukrzycę.

Fotolia 56586654 xs

Diagnostyka cukrzycy typu 2

Jeśli wyniki glikemii wskazują na cukrzycę typu 2, warto wykonać jeszcze badania dodatkowe, które potwierdzą diagnozę i wykluczą występowanie ewentualnych powikłań:

  • USG jamy brzusznej (pozwala sprawdzić stan wątroby, która u cukrzyków często ulega stłuszczeniu),
  • EKG (pozwala wykryć cechy niedokrwienia),
  • oznaczenie kwasu moczowego,
  • badania biochemiczne gospodarki tłuszczowej,
  • badania kontrolujące prawidłowe funkcjonowanie nerek i wątroby.

 

Po rozpoczęciu terapii leczniczej warto regularnie monitorować poziom hemoglobiny glikowanej we krwi. Podwyższone stężenie hemoglobiny glikowanej świadczy o tym, że choroba nie jest dobrze kontrolowana.

 

Leczenie cukrzycy typu 2

Pacjenci powinni nieustannie poszerzać swoją wiedzę, czytając publikacje na temat cukrzycy. Pomoże im to w zachowaniu samodyscypliny, koniecznej w skutecznym leczeniu tej choroby.

Oprócz skrupulatnego zażywania leków (najczęściej są to pochodne sulfonylo-mocznika, które pobudzają wydzielanie insuliny, lub akarboza i metformina, zmniejszające wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego), pacjenci muszą także zadbać o zdrowy tryb życia. Często oznacza to konieczność porzucenia starych nawyków.

Osobom chorym na cukrzycę zaleca się:

  • ograniczenie (a najlepiej całkowite wykluczenie) papierosów,
  • wprowadzenia do swojego grafiku regularnej aktywności fizycznej,
  • przestrzeganie wskazań dietetycznych, szczególnie zwracanie uwagi na zawartość cukrów w diecie,
  • ewentualne zrzucenie zbędnych kilogramów.

 

Pamiętaj – jeśli stwierdzono u ciebie cukrzycę, powinieneś pozostawać pod stałą opieką poradni diabetologicznej. Nie zapominaj o regularnych badaniach kontrolnych – monitorują one proces leczenia i dają szansę na szybką reakcję na ewentualne powikłania.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.