Diagnostyka cukrzycy typu 2
Jeśli wyniki glikemii wskazują na cukrzycę typu 2, warto wykonać jeszcze badania dodatkowe, które potwierdzą diagnozę i wykluczą występowanie ewentualnych powikłań:
- USG jamy brzusznej (pozwala sprawdzić stan wątroby, która u cukrzyków często ulega stłuszczeniu),
- EKG (pozwala wykryć cechy niedokrwienia),
- oznaczenie kwasu moczowego,
- badania biochemiczne gospodarki tłuszczowej,
- badania kontrolujące prawidłowe funkcjonowanie nerek i wątroby.
Po rozpoczęciu terapii leczniczej warto regularnie monitorować poziom hemoglobiny glikowanej we krwi. Podwyższone stężenie hemoglobiny glikowanej świadczy o tym, że choroba nie jest dobrze kontrolowana.
Leczenie cukrzycy typu 2
Pacjenci powinni nieustannie poszerzać swoją wiedzę, czytając publikacje na temat cukrzycy. Pomoże im to w zachowaniu samodyscypliny, koniecznej w skutecznym leczeniu tej choroby.
Oprócz skrupulatnego zażywania leków (najczęściej są to pochodne sulfonylo-mocznika, które pobudzają wydzielanie insuliny, lub akarboza i metformina, zmniejszające wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego), pacjenci muszą także zadbać o zdrowy tryb życia. Często oznacza to konieczność porzucenia starych nawyków.
Osobom chorym na cukrzycę zaleca się:
- ograniczenie (a najlepiej całkowite wykluczenie) papierosów,
- wprowadzenia do swojego grafiku regularnej aktywności fizycznej,
- przestrzeganie wskazań dietetycznych, szczególnie zwracanie uwagi na zawartość cukrów w diecie,
- ewentualne zrzucenie zbędnych kilogramów.
Pamiętaj – jeśli stwierdzono u ciebie cukrzycę, powinieneś pozostawać pod stałą opieką poradni diabetologicznej. Nie zapominaj o regularnych badaniach kontrolnych – monitorują one proces leczenia i dają szansę na szybką reakcję na ewentualne powikłania.