Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Co robić gdy masz gorączkę?

Utrzymanie stałej temperatury ciała jest nieodzownym warunkiem sprawnego funkcjonowania organizmu. Pozornie niewielkie zmiany temperatury, przekraczające normalny poziom zaledwie o 4 stopnie, uszkadzają komórki ludzkiego organizmu, powodując zmiany w ich białkowych strukturach i funkcjonowaniu enzymów. Normalna temperatura ciała ludzkiego wynosi ok. 37°C.

Fotolia 116592596 xs

Średnia temperatura zdrowego człowieka w wieku 18-40 lat mierzona w ustach zawiera się w przedziale 36,8 ±0,4 stopnia C. Najniższy poziom temperatury obserwuje się ok. 6 rano, a najwyższy pomiędzy 4 i 6 po południu. O gorączce mówimy wtedy, gdy temperatura ciała po południu przekracza 37,7°C, a rano jest wyższa od 37,2°C. Ciepłota ciała mierzona w odbytnicy jest na ogół o 0,6 stopnia wyższa.
Podwyższona temperatura ciała jest jedną z reakcji obronnych organizmu. Towarzyszy zazwyczaj infekcjom. Bakterie i wirusy zawierają w sobie substancje zwane pirogenami, które pobudzają ośrodek regulacji temperatury w naszym mózgu, docierając doń wraz z krwią. Człowiek, u którego narasta gorączka jest więc blady (w wyniku skurczu naczyń krwionośnych), ma dreszcze (drobne drżenie mięśni ma służyć wytworzeniu ciepła). Po przyjęciu leków przeciwgorączkowych, jego skóra staje się zaczerwieniona (w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych) i obficie się poci, aby oddać nadmiar ciepła. Ludzkie białka odpornościowe mają największą aktywność w temperaturze 37,5-38,7°C. Dlatego u młodych ludzi nie należy za wszelką cenę dążyć do obniżenia tej niewysokiej temperatury.

Nasze rady, gdy pojawia się gorączka

  •   Pij dużo płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.
  •   Przy wysokiej temperaturze połóż chłodny okład na czoło, kark i szyję (dla ochłodzenia).
  •   Jeśli gorączka jest wysoka, obniży się po chłodnej kąpieli (woda powinna mieć temperaturę niższą o 1 stopień Celsjusza niż twoje ciało.
  •   Gdy zaczynasz się pocić, a gorączka obniża się, nie przykrywaj się nadmiernie. Pozwól, aby twoja skóra łatwo oddała nadmiar ciepła.
  • * Nie przekraczaj zalecanych dawek leków przeciwgorączkowych, pamiętaj, że - jeśli przyjmiesz ich kilka - łatwo wtedy o przedawkowanie, w każdym może bowiem    znajdować się ta sama substancja.
  •   W pomieszczeniu, w którym przebywasz utrzymuj temperaturę nie wyższą niż 21 stopni Celsjusza.
  •   Jeśli gorączka utrzymuje się trzy dni - pokaż się lekarzowi.

Zobacz także

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

W przypadku pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu zabiegi operacyjne wykonują najczęściej ginekolodzy lub urolodzy. Część operacji realizuje się „od dołu”, część – „od góry” (przez nacięcie albo wprowadzenie narzędzi laparoskopowych do jamy ...

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i nieinwazyjne

Masz problem z nietrzymaniem moczu? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej - leków antycholinergicznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub estrogenów. Może...

Nietrzymanie moczu – diagnostyka

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, jak najszybciej umów się do lekarza, który pomoże określić źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię.