Średnia temperatura zdrowego człowieka w wieku 18-40 lat mierzona w ustach zawiera się w przedziale 36,8 ±0,4 stopnia C. Najniższy poziom temperatury obserwuje się ok. 6 rano, a najwyższy pomiędzy 4 i 6 po południu. O gorączce mówimy wtedy, gdy temperatura ciała po południu przekracza 37,7°C, a rano jest wyższa od 37,2°C. Ciepłota ciała mierzona w odbytnicy jest na ogół o 0,6 stopnia wyższa.
Podwyższona temperatura ciała jest jedną z reakcji obronnych organizmu. Towarzyszy zazwyczaj infekcjom. Bakterie i wirusy zawierają w sobie substancje zwane pirogenami, które pobudzają ośrodek regulacji temperatury w naszym mózgu, docierając doń wraz z krwią. Człowiek, u którego narasta gorączka jest więc blady (w wyniku skurczu naczyń krwionośnych), ma dreszcze (drobne drżenie mięśni ma służyć wytworzeniu ciepła). Po przyjęciu leków przeciwgorączkowych, jego skóra staje się zaczerwieniona (w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych) i obficie się poci, aby oddać nadmiar ciepła. Ludzkie białka odpornościowe mają największą aktywność w temperaturze 37,5-38,7°C. Dlatego u młodych ludzi nie należy za wszelką cenę dążyć do obniżenia tej niewysokiej temperatury.
Nasze rady, gdy pojawia się gorączka
- Pij dużo płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.
- Przy wysokiej temperaturze połóż chłodny okład na czoło, kark i szyję (dla ochłodzenia).
- Jeśli gorączka jest wysoka, obniży się po chłodnej kąpieli (woda powinna mieć temperaturę niższą o 1 stopień Celsjusza niż twoje ciało.
- Gdy zaczynasz się pocić, a gorączka obniża się, nie przykrywaj się nadmiernie. Pozwól, aby twoja skóra łatwo oddała nadmiar ciepła.
- * Nie przekraczaj zalecanych dawek leków przeciwgorączkowych, pamiętaj, że - jeśli przyjmiesz ich kilka - łatwo wtedy o przedawkowanie, w każdym może bowiem znajdować się ta sama substancja.
- W pomieszczeniu, w którym przebywasz utrzymuj temperaturę nie wyższą niż 21 stopni Celsjusza.
- Jeśli gorączka utrzymuje się trzy dni - pokaż się lekarzowi.