Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Mam katar – co jest jego przyczyną i jak powinienem go leczyć?

Katar to inaczej nieżyt błony śluzowej nosa. Najczęściej towarzyszy przeziębieniu, grypie i innym infekcjom górnych dróg oddechowych. Na początku infekcji jest wodnisty, zaś uczucie zatkanego nosa wynika z obrzęku błony śluzowej.

Fotolia 114889179 xs

W drugiej fazie infekcji dochodzi do zalegania w nosie gęstej, lepkiej wydzieliny, która ogranicza swobodny przepływ powietrza przez przewody nosowe, utrudnia spokojny sen, a u niemowląt bywa przyczyną problemów ze ssaniem. Jeśli wydzielina pozostaje zbyt długo w drogach oddechowych, może dojść do zakażenia bakteryjnego, a wtedy zmienia ona kolor na żółty lub zielony.


Rzadko zdarza się, żeby katar wymagał leczenia antybiotykiem. Najczęściej wystarczają leki dostępne bez recepty, które poprawiają ogólną kondycję oraz krople do nosa zawierające środki przeciw-obrzękowe i udrażniające przewody nosowe. Konsultacji z lekarzem wymaga katar powikłany zapaleniem zatok lub ucha. Warto też pamiętać, że wodnisty katar bez innych objawów infekcji (gorączka, ból głowy) może być wywołany nadwrażliwością (alergią) na różne substancje chemiczne (np. zapachy) lub organiczne (np. pyłki traw).


Nasze rady:
Jeżeli katar nie ustępuje i utrzymuje się dłużej niż dziesięć dni, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Być może jego przyczyną jest alergia, zapalenie zatok lub skrzywienie przegrody nosa. Jeśli masz katar, pamiętaj:

  • Nawilżaj powietrze, w pomieszczeniach, w których przebywasz, szczególnie tam, gdzie śpisz.
  • Stosuj sól fizjologiczną do nosa lub leki na bazie obojętnych nawilżaczy naturalnie poprawiających drożność nosa.
  • Nie nadużywaj kropli do nosa obkurczających naczynia krwionośne i doraźnie przynoszących ulgę - są bardzo aktywne i skuteczne, ale stosowane długo doprowadzają do nieodwracalnych zmian w śluzówce nosa.

Zobacz także

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

W przypadku pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu zabiegi operacyjne wykonują najczęściej ginekolodzy lub urolodzy. Część operacji realizuje się „od dołu”, część – „od góry” (przez nacięcie albo wprowadzenie narzędzi laparoskopowych do jamy ...

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i nieinwazyjne

Masz problem z nietrzymaniem moczu? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej - leków antycholinergicznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub estrogenów. Może...

Nietrzymanie moczu – diagnostyka

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, jak najszybciej umów się do lekarza, który pomoże określić źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię.