Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Co może być przyczyną niedoborów żywieniowych?

Niedobory żywieniowe u osób starszych to problem, który nie powinien być bagatelizowany. Przyczyn niedoborów czasem szukać należy w ubogim jadłospisie, innym razem - w różnego rodzaju zaburzeniach trawienia i wchłaniania.

Cdef9446 abf9 43b9 a485 a93e58cfa2e6

Co może być przyczyną zaburzeń trawienia i wchłaniania?

  • Braki w uzębieniu – gdy uzębienie jest niepełne, pokarm nie zostaje prawidłowo rozdrobniony. Później taki niedokładnie pogryziony pokarm wędruje do żołądka i jelit, gdzie nie może być w pełni spożytkowany (jeśli soki trawienne nie rozłożyły pożywienia w dostatecznym stopniu, nie wszystkie składniki odżywcze mogą później ulec wchłonięciu).
  • Zapalenie jelit, choroba wrzodowa i inne choroby, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.
  • Mniejsza wydolność trzustki i wątroby.

 

Nie zapomnij o zdrowej, urozmaiconej diecie!

W niektórych przypadkach bezpośrednią przyczyną niedoborów pokarmowych jest źle zbilansowana dieta. Pamiętaj, że największą część twoich posiłków powinny stanowić produkty zbożowe z mąki z pełnego przemiału (np. kasze, makarony, pieczywo). Ważne jest także włączenie w codzienną dietę dużej porcji świeżych warzyw i owoców, bogatych w cenne witaminy i minerały. Nie zapomnij też o źródłach białka - mięsie, jajach, rybach, produktach mlecznych, albo soi, orzechach i roślinach strączkowych. Warto też urozmaicić dietę odrobiną oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego (możesz np. pokropić nimi sałatkę).

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.