Co może być przyczyną zaburzeń trawienia i wchłaniania?
- Braki w uzębieniu – gdy uzębienie jest niepełne, pokarm nie zostaje prawidłowo rozdrobniony. Później taki niedokładnie pogryziony pokarm wędruje do żołądka i jelit, gdzie nie może być w pełni spożytkowany (jeśli soki trawienne nie rozłożyły pożywienia w dostatecznym stopniu, nie wszystkie składniki odżywcze mogą później ulec wchłonięciu).
- Zapalenie jelit, choroba wrzodowa i inne choroby, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.
- Mniejsza wydolność trzustki i wątroby.
Nie zapomnij o zdrowej, urozmaiconej diecie!
W niektórych przypadkach bezpośrednią przyczyną niedoborów pokarmowych jest źle zbilansowana dieta. Pamiętaj, że największą część twoich posiłków powinny stanowić produkty zbożowe z mąki z pełnego przemiału (np. kasze, makarony, pieczywo). Ważne jest także włączenie w codzienną dietę dużej porcji świeżych warzyw i owoców, bogatych w cenne witaminy i minerały. Nie zapomnij też o źródłach białka - mięsie, jajach, rybach, produktach mlecznych, albo soi, orzechach i roślinach strączkowych. Warto też urozmaicić dietę odrobiną oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego (możesz np. pokropić nimi sałatkę).