Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Jak dochodzi do niedokrwienia mózgu?

Nasz mózg cały czas intensywnie pracuje – nawet wtedy, kiedy śpimy i odpoczywamy. Konieczność nieustannej pracy pociąga za sobą zwiększone zapotrzebowanie na tlen i substancje odżywcze. Właśnie dlatego niedokrwienie mózgu może być bardzo niebezpieczne.

F84033ec 48d4 430d 9cfd b82a070bf2c4

Na czym polega praca mózgu?

W mózgu znajdują się ośrodki zarządzające najróżniejszymi funkcjami organizmu: skurczami mięśnia sercowego, wysokością ciśnienia tętniczego krwi, oddychaniem… Bez prawidłowej pracy mózgu nie moglibyśmy widzieć ani słyszeć. Nie bylibyśmy w stanie zachować równowagi czy płynności ruchów. Nie wspominając już nawet o przeprowadzaniu aktywnych procesów myślowych.

 

Dlaczego dochodzi do niedokrwienia mózgu?

Jak krew dociera do mózgu? Oczywiście, dzięki naczyniom tętniczym. Aorta rozgałęzia się na tętnice, które, kierując się w głąb czaszki, przechodzą w coraz mniejsze tętniczki. W ten sposób wszystkie komórki naszego mózgu mają zapewniony stały dopływ krwi, zaopatrującej je w tlen i substancje odżywcze.

Jeśli w naszej krwi jest zbyt wiele cholesterolu, w ścianach tętnic odkłada się tzw. blaszka miażdżycowa. Stają się one przez to coraz węższe. Postępujące zmiany miażdżycowe przyczyniają się do powstania zakrzepów i zatorów, które pewnego dnia mogą doprowadzić nawet do całkowitego zatkania naczynia. A konsekwencją niedrożności tętnicy jest niedokrwienie narządu, który ma ona zaopatrywać.

Czasem kluczowe znaczenie mają nawet małe, niepozorne tętniczki. Wszystko zależy od tego, jakie jest ich zadanie – do jakiego obszaru mózgu dostarczają krew. Jeśli np. uszkodzona zostanie jedna z tętniczek zaopatrujących pień mózgu, w którym znajduje się ośrodek oddechowy, powstałe niedokrwienie grozi śmiercią.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.