Anemia – gdzie szukać pomocy?
Jeśli podejrzewasz u siebie anemię, w pierwszej kolejności zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego, który następnie zleci ci odpowiednie badania diagnostyczne.
Pamiętaj, że nie powinieneś próbować walczyć z anemią „na własną rękę” – samodzielnie decydując np. o suplementacji żelaza czy witamin. Włączenie kompleksowej terapii powinno odbyć się dopiero po przeprowadzeniu wszystkich badań diagnostycznych. W przeciwnym wypadku dojdzie do zatarcia obrazu klinicznego, co znacznie utrudni określenie właściwej przyczyny problemu.
Jak leczy się anemię?
Kroki, jakie powinien podjąć lekarz, różnią się znacznie w zależności od rodzaju anemii, z którym w danym wypadku mamy do czynienia. W wyjątkowo ciężkich przypadkach konieczne jest przetoczenie krwi (decyzję taką podejmuje się szczególnie wtedy, gdy pojawiają się symptomy świadczące o tym, że organizm nie jest zaadoptowany do niedokrwistości – np. objawy niewydolności serca, bóle wieńcowe, omdlenia).
Podstawowe leczenie opiera się na wyrównaniu niedoborów, które doprowadziły do anemii.
Jeśli niedokrwistość wywiązała się w wyniku innej choroby podstawowej, dalsza terapia uzależniona jest od jej rodzaju.
Należy pamiętać, że niedokrwistość może być także objawem chorób onkologicznych. Występuje ona w większości nowotworów, a bywa nawet ich głównym objawem (np. w przypadku raka prawej połowy okrężnicy).