Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Leczenie anemii

Rozpoznawanie i leczenie anemii należy najczęściej do zadań internistów. Jeżeli przypadek jest skomplikowany, wskazana jest także konsultacja hematologiczna. Niekiedy postawienie dokładnej diagnozy wymaga czasowej hospitalizacji.

33993b84 16ff 4f1c b248 f0d42df60d68

Anemia – gdzie szukać pomocy?

Jeśli podejrzewasz u siebie anemię, w pierwszej kolejności zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego, który następnie zleci ci odpowiednie badania diagnostyczne.

Pamiętaj, że nie powinieneś próbować walczyć z anemią „na własną rękę” – samodzielnie decydując np. o suplementacji żelaza czy witamin. Włączenie kompleksowej terapii powinno odbyć się dopiero po przeprowadzeniu wszystkich badań diagnostycznych. W przeciwnym wypadku dojdzie do zatarcia obrazu klinicznego, co znacznie utrudni określenie właściwej przyczyny problemu.

 

Jak leczy się anemię?

Kroki, jakie powinien podjąć lekarz, różnią się znacznie w zależności od rodzaju anemii, z którym w danym wypadku mamy do czynienia. W wyjątkowo ciężkich przypadkach konieczne jest przetoczenie krwi (decyzję taką podejmuje się szczególnie wtedy, gdy pojawiają się symptomy świadczące o tym, że organizm nie jest zaadoptowany do niedokrwistości – np. objawy niewydolności serca, bóle wieńcowe, omdlenia).

Podstawowe leczenie opiera się na wyrównaniu niedoborów, które doprowadziły do anemii.

Jeśli niedokrwistość wywiązała się w wyniku innej choroby podstawowej, dalsza terapia uzależniona jest od jej rodzaju.

Należy pamiętać, że niedokrwistość może być także objawem chorób onkologicznych. Występuje ona w większości nowotworów, a bywa nawet ich głównym objawem (np. w przypadku raka prawej połowy okrężnicy).

Zobacz także

Choroba wieńcowa a choroba niedokrwienna serca

Na skutek choroby niedokrwiennej serca do mięśnia sercowego nie dopływają wystarczające ilości krwi. W niedostatecznego dokrwienia serce jest niedotlenione, zaburzona zostaje jego kurczliwość i znacząco wzrasta ryzyko zawału. Choroba wieńcowa jest...

Leczenie choroby wieńcowej

Ważnym elementem leczenia pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową jest terapia farmakologiczna. W ciężkich przypadkach, kiedy stan chorego nie jest stabilny, konieczna może być także hospitalizacja, a nawet leczenie operacyjne. Jeśli stwierdzono...

Choroba wieńcowa – diagnostyka

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę wieńcową, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Postaraj się jak najdokładniej opisać mu swoje dolegliwości – ułatwi to postawienie właściwej diagnozy. Prawdopodobnie lekarz zleci ci wykonanie kilku dodatko...