Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Nietrzymanie moczu – czym może być spowodowane?

Nietrzymanie moczu to problem, z którym boryka się wiele starszych osób – szczególnie kobiet w wieku pomenopauzalnym. Jednym z czynników, które się do tego przyczyniają, są stopniowe zmiany zanikowe w pęcherzu i cewce moczowej.

4db0a6e1 7924 4560 b49f be02333a3973

Nietrzymanie moczu u kobiet w okresie pokwitania

Na skutek niedoboru estrogenów śluzówka dolnych odcinków układu moczowego-płciowego ulega znacznemu pogorszeniu. Także tkanka łączna traci swoją elastyczność. W cewce, pęcherzu moczowym i kroczu rozwijają się stopniowo zmiany zanikowe. Czasem dochodzi nawet do wypadnięcia pochwy lub macicy, które uciskają na ściany pęcherza. Równocześnie mniejsza się napięcie zwieraczy na ściany cewki moczowej.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Pacjentom skarżącym się na wysiłkowe nietrzymanie moczu zdarza się „popuszczać” przy dźwignięciu cięższego przedmiotu, a nawet podczas zwykłego wybuchu śmiechu, kaszlu czy kichnięcia.

Wśród najczęstszych przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu wymienia się:

  • osłabienie mięśni zwieraczy cewki,
  • nadmierną ruchomość cewki moczowej lub pęcherza moczowego.

Zmiany mięśniowe mogą się pojawić m.in. w wyniku:

  • urodzenia noworodka o masie ciała przewyższającej normę,
  • wielokrotnych porodów,
  • ciężkich porodów z przedłużającą się drugą fazą, z użyciem kleszczy położniczych,
  • długotrwałych zaparć, szczególnie u osób otyłych,
  • niektórych zabiegów, m.in. radioterapii narządów rodnych lub końcowego odcinka przewodu pokarmowego, operacji odbytnicy.

 

Naglące parcie na mocz

Zaburzeniem jeszcze innego rodzaju jest naglące parcie na mocz, spowodowane najczęściej wzmożoną kurczliwością mięśni pobudzających pęcherz moczowy. Na skutek nadmiernej pobudliwości w pęcherzu wzrasta ciśnienie – aż do wytworzenia się zespołu pęcherza nadreaktywnego.

Pacjenci z nadreaktywnością pęcherza skarżą się na:

  • ciągłe parcie na mocz,
  • zbyt częste oddawanie moczu,
  • „popuszczanie” w czasie parcia.

 

Nietrzymanie moczu a choroby neurologiczne

W niektórych przypadkach przyczyną nietrzymania moczu mogą być choroby neurologiczne – udar, stwardnienie rozsiane, Choroba Parkinsona czy mechaniczne urazy kręgosłupa. Dlatego, jeśli zdarza ci się mimowolnie oddawać mocz, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który pomoże ci znaleźć źródło problemu i wdrożyć właściwe leczenie.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.