Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Jak osteoporoza wpływa na codzienne życie?

Zrzeszotnienie kości niesie ze sobą znaczne ryzyko złamań. Osoby, u których zdiagnozowano osteoporozę, nie powinny dźwigać ciężarów ani uprawiać sportów, które niosą ze sobą znaczne ryzyko urazów (takich jak np. jazda konna, łyżwiarstwo i narciarstwo). Konieczne jest też leczenie farmakologiczne.

Ce4c6649 afd9 4bad b818 fa5c2ac0c870

Ograniczenia fizyczne

Pacjenci cierpiący na osteoporozę są szczególnie narażeni na złamania kości, z którymi mogą wiązać się dalsze powikłania. Należy więc starać się tym złamaniom zapobiegać. Trzeba zrezygnować z uprawiania sportów niosących ze sobą znaczne ryzyko urazów (takich jak np. jazda rowerem po trudnym terenie, jazda konna, łyżwiarstwo i narciarstwo). Obuwie osób chorych na osteoporozę powinno być stabilne (śliskie podeszwy zwiększają ryzyko potknięcia – warto zwrócić na to uwagę szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy łatwo o upadek). Potknąć można się także w domu – a więc również pantofle, w których chodzimy po mieszkaniu, nie powinny ślizgać się po powierzchni podłogi.

Warto też zadbać o najbliższe otoczenie chorego. Na dnie wanny powinna znajdować się odpowiednia mata antypoślizgowa. Wszystkie dywaniki powinny być trwale przytwierdzone do podłogi. Na schodach nie może zabraknąć poręczy (z obydwu stron).

Podczas podróży autobusem czy tramwajem osoba chora na osteoporozę powinna zawsze zajmować miejsce siedzące.

Warto też starać się w miarę możliwości nie wykonywać gwałtownych ruchów – nie podbiegać w pośpiechu do odjeżdżającego tramwaju, nie wstawać nagle, kiedy tylko zadzwoni telefon.

 

Osteoporoza a życie emocjonalne

Zapobieganie złamaniom wiąże się ze znacznym zwolnieniem tempa życia, co może mieć negatywny wpływ na życie emocjonalne chorego. Szczególnie dokuczliwe mogą być także deformacje kręgów i wiążące się z nimi zmiany sylwetki. Na skutek obniżenia wzrostu często trzeba skracać ubrania, pojawiają się też np. problemy z sięgnięciem do wyższych półek, z których kiedyś korzystaliśmy bez problemu. Także ewentualna konieczność noszenia gorsetu osteoporotycznego może być dla wielu osób źródłem dyskomfortu.

 

Osteoporoza a życie rodzinne

Bliscy pacjenta chorego na osteoporozę powinni przejąć na siebie część obowiązków domowych – tak, żeby odciążyć go w wykonywaniu czynności, z którymi wiąże się ryzyko urazu. Nie można dopuścić do tego, żeby chory dźwigał ciężkie przedmioty albo pracował długo w pochylonej pozycji. Należy też pamiętać, że wiążące się z osteoporozą ograniczenia fizyczne są dla chorego trudnym doświadczeniem – trzeba okazać mu odpowiednie wsparcie.

 

Osteoporoza a życie zawodowe

Osteoporoza może być przeszkodą w wykonywaniu zawodów, które wymagają długotrwałego pozostawania w pozycji stojącej, dźwigania ciężkich przedmiotów, lub są związane ze znacznym ryzykiem urazów mechanicznych. Pacjenci, u których dojdzie do złamania osteoporotycznego, muszą najczęściej na pewien czas wyłączyć się z życia zawodowego.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.