Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Wątroba, główne dolegliwości i leczenie

Wątroba jest największym narządem w organizmie człowieka. Waży około 1200- 1600 g. Zlokalizowana jest w jamie brzusznej pod prawym łukiem żebrowym.

Fotolia 183644049 s

Komórki wątrobowe pełnią wiele skomplikowanych funkcji:

  • tworzą i wydzielają żółć, która trawi tłuszcze,
  • regulują przemiany tłuszczów oraz glukozy,
  • kontrolują przemiany cholesterolu,
  • produkują liczne enzymy, niezbędne białka oraz czynniki krzepnięcia krwi,
  • przetwarzają leki,
  • odtruwają i oczyszczają organizm,
  • magazynują miedź i żelazo,
  • ogrzewają krew,
  • uaktywniają witaminy.

Komórki budujące miąższ wątroby mają nadzwyczajną zdolność do regeneracji. Przy zachowaniu diety i stylu życia przyjaznych naszej wątrobie pozwala nam ona z powodzeniem odwracać niekorzystne działanie wirusów, toksyn, czy alkoholu.


Większość leków dostępnych bez recepty reguluje procesy tworzenia i wydzielania żółci do dróg żółciowych (normalnie wytwarza się ok. 500-1000 ml/dobę w zależności od ilości i rodzaju zjadanych pokarmów). Niektóre z nich (np. Sylicynar, Hepatil) pomagają w regeneracji wątroby po nadużyciu alkoholu, po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby, a także po jej uszkodzeniu innymi czynnikami (np. silnie działającymi lekami).


Wątroba bywa nadmiernie przeciążona po obfitym, tłustym, ciężkostrawnym posiłku z dodatkiem alkoholu. Wtedy mogą pojawiać się bóle pod prawym łukiem żebrowym promieniujące do nadbrzusza, a czasem nawet do pleców w okolice prawej łopatki.

Zobacz także

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

W przypadku pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu zabiegi operacyjne wykonują najczęściej ginekolodzy lub urolodzy. Część operacji realizuje się „od dołu”, część – „od góry” (przez nacięcie albo wprowadzenie narzędzi laparoskopowych do jamy ...

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i nieinwazyjne

Masz problem z nietrzymaniem moczu? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej - leków antycholinergicznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub estrogenów. Może...

Nietrzymanie moczu – diagnostyka

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, jak najszybciej umów się do lekarza, który pomoże określić źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię.