Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Co zrobić, żeby poprawić pamięć?

Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się dobrą pamięcią, musisz starać się nad tym pracować. Ćwiczenia wzmacniające pamięć to swoisty „trening intelektualny”, który znacznie spowalnia proces starzenia się mózgu. Ludzie, którzy także w podeszłym wieku aktywnie pracują umysłowo, często nawet do końca swoich dni nie mają problemów z uczeniem się nowych rzeczy.

7a52d6f5 7cdc 45a1 b757 06effd6539d8

Jak przeciwdziałać zaburzeniom pamięci?

Jak taki „trening intelektualny” powinien wyglądać? Nad czym pracować, żeby wzmocnić swoją pamięć? Przede wszystkim dużo czytaj. O tym, co jest twoją pasją i o tym, na czym jeszcze dobrze się nie znasz. Pod wpływem przyzwyczajeń często działamy mechanicznie – warto czasem zainteresować się tematem, o którym niewiele wiemy. Jeśli lubisz, rozwiązuj krzyżówki albo popularne ostatnio sudoku. Korzystaj ze wszystkich dostępnych mediów. Staraj się codziennie uczyć się czegoś nowego – może to być nawet drobna rzecz. I uwaga: świetnym narzędziem na ćwiczenie pamięci jest po prostu… komunikowanie się z drugim człowiekiem.

 

Czy zaburzenia pamięci można leczyć?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czym te zaburzenia są spowodowane. Jeśli powstały wtórnie w stosunku do zachodzących w mózgu zmian naczyniowych, trzeba koniecznie zająć się leczeniem schorzeń, które za te procesy odpowiadają (może to być np. miażdżyca lub zaburzenia lipidowe). Czasem lekarz może też dodatkowo zalecić stosowanie środków odżywiających tkankę nerwową mózgu i poprawiających krążenie mózgowe.

Jeśli istnieje podejrzenie, że przyczyną zaburzeń pamięci i koncentracji są początki otępienia starczego (choroby Alzheimera), konieczne jest wykonanie odpowiednich testów neurologicznych, które pomagają postawić właściwą diagnozę. Ważne, żeby badania te wykonać jak najwcześniej. Pozwala to na rozpoczęcie odpowiedniej terapii farmakologicznej, która opóźni związaną z tą chorobą degradację neurologiczną i intelektualną.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.