Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Zapalenie ucha

Do zapalenia ucha środkowego dochodzi z powodu szerzenia się zakażenia górnych dróg oddechowych poprzez trąbkę słuchową. Zapalenie ucha jest więc (szczególnie u dzieci) częstym powikłaniem zwykłego przeziębienia, kataru czy zapalenia gardła.

People 2942909 640

Mogą je wywołać wirusy lub bakterie - dwoinka zapalenia płuc, Haemophilus influenzae, a także (rzadziej) Moraxella catarrhalis, czy gronkowiec złocisty.

Pierwszym jego objawem jest silny ból ucha. Zazwyczaj towarzyszy mu gorączka. W przewodzie słuchowym może pojawić się wysięk ropny, co jest pewnym dowodem na to, że choroba została wywołana przez zakażenie bakteryjne.

W następstwie zapalenia ucha może dojść nawet do pęknięcia błony bębenkowej, co często przynosi ulgę i zmniejsza uczucie bólu, ale może prowadzić do pogorszenia się słuchu - wtedy zawsze niezbędna jest pomoc laryngologa.


Nasze rady:
Zanim udasz się do lekarza możesz sięgnąć po leki przeciwgorączkowe dostępne bez recepty.

Zobacz także

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

W przypadku pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu zabiegi operacyjne wykonują najczęściej ginekolodzy lub urolodzy. Część operacji realizuje się „od dołu”, część – „od góry” (przez nacięcie albo wprowadzenie narzędzi laparoskopowych do jamy ...

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i nieinwazyjne

Masz problem z nietrzymaniem moczu? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej - leków antycholinergicznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub estrogenów. Może...

Nietrzymanie moczu – diagnostyka

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, jak najszybciej umów się do lekarza, który pomoże określić źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię.