Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Żylaki kończyn dolnych - diagnostyka i leczenie

Żylaki są bardzo charakterystyczne i stosunkowo łatwo je rozpoznać – najczęściej robi to już sam pacjent. Jeśli tylko zaczniesz mieć podejrzenia, że może to być także twój problem, koniecznie zgłoś się do lekarza! Żylaki szpecą nogi, ale są też poważnym problemem natury zdrowotnej.

Fotolia 131097090 xs   kopia

Diagnostyka żylaków

Podczas pierwszej wizyty lekarz może rozpoznać, czy zastawka żyły odpiszczelowej jest wydolna.

Zdiagnozowanie wydolności zastawek żył głębokich i perforatorów wymaga już bardziej skomplikowanego badania – ultrasonografii dopplerowskiej. Dzięki USG lekarz może stwierdzić, czy w żyłach obecne są skrzepliny.

 

Leczenie żylaków

Pacjentom, u których pojawiły się żylaki, często zaleca się stosowanie preparatów zawierających diosminę – substancję wzmacniającą ściany żylne i wykazującą właściwości przeciwzapalne. Pomaga ona w walce z żylakami, przeciwdziałając równocześnie dalszym powikłaniom (takim jak np. zakrzepowe zapalenia żył).

Jeśli nie chcesz, żeby twoje żylaki się powiększały, spróbuj zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Unikaj noszenia ciasnych ubrań (hamują one odpływ krwi).
  • Staraj się nie siedzieć ani nie stać zbyt długo w bezruchu.
  • Nie kąp się w zbyt gorącej wodzie.
  • Noś rajstopy antyżylakowe.
  • Unikaj zbyt długich kąpieli słonecznych (i nagrzewania nóg).
  • Jeśli musisz odbyć dłuższą podróż (np. samolotem), pamiętaj, żeby zażyć wcześniej leki przeciwkrzepliwe (może to być aspiryna).
  • Uważaj na siebie – wszelkie okaleczenia mogą być w twoim przypadku niebezpieczne.

 

W ciężkich przypadkach należy zastosować leczenie operacyjne.

Usunięcie żylaków może odbyć się poprzez:

  • Nastrzykiwanie środkami obliterującymi – pod wpływem środków chemicznych dochodzi do zarośnięcia żylaków, które później z czasem ulegają wchłonięciu i znikają. Leczenie obliteracyjne można zastosować, gdy żylaki są małe i tylko nieznacznie napięte.
  • Wycięcie żylaków – warto wybrać metodę o możliwie najmniejszej inwazyjności. Za pomocą chirurgii endoskopowej np. można przeprowadzić zabieg zamknięcia perforatorów. Wśród najnowszych metod godny polecenia jest krioskipping, umożliwiający usunięcie małych żylaków poprzez drobne nacięcia, przez które wkłada się sondy zamrażające żylaki, a następnie usuwające je podskórnie.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.