Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Żylaki podudzi

Żylaki to bardzo powszechnie występująca dolegliwość, a jednocześnie najczęstsza choroba żył. Przyczyną powstawania żylaków jest osłabienie ścianek żył i zaburzenia pracy zastawek żylnych. Najczęściej oba te czynniki są uwarunkowane genetycznie.

Fotolia 144966506 s

Krew cofa się i zalega w żyłach, co sprawia, że stają się one kręte, pogrubiałe i nadmiernie wypełnione. Jeśli towarzyszą temu złe przyzwyczajenia lub niehigieniczny tryb życia, żylaki dają przykre dolegliwości: uczucie rozpierania, nadmiernego obrzmienia, ciężkości nóg. Skóra na nogach staje się napięta, sucha i wrażliwa. Mogą pojawić się także skurcze mięśni łydek, uczucie drętwienia i mrowienia. Na powstawanie żylaków szczególnie narażone są osoby z nadwagą i otyłością, kobiety w ciąży, panie przyjmujące tabletki antykoncepcyjne, stale noszące wysokie obcasy, osoby pracujące wiele godzin z nogami spuszczonymi - w pozycji stojącej i siedzącej, osoby przebywające w gorących pomieszczeniach (wtedy żyły nadmiernie się rozszerzają), osoby korzystające często z sauny, gorącej kąpieli, solarium, depilacji rozgrzanym woskiem. Nic- leczona choroba żylakowa łatwo może prowadzić do powikłań. Należą do nich: zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, zapalenie żył głębokich, a także trudno gojące się owrzodzenia podudzi. Pamiętając, że żylaki mogą występować rodzinnie warto zawczasu pomyśleć o konsultacji z lekarzem i o profilaktycznym przyjmowaniu preparatów przeciwżylakowych. Najpopularniejsze z nich zawierają wyciągi z kasztanowca i rutynę.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.