Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Zakażenia układu moczowego – diagnostyka

Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję dróg moczowych, koniecznie zgłoś się do lekarza. Samo częste oddawanie moczu jest już wystarczającym powodem do niepokoju – nawet, jeśli nie towarzyszą mu inne objawy.

9aa29423 aa47 4bd7 8348 223a6a9bb163

Zanim udasz się do lekarza, sprawdź, czy masz przy sobie wyniki badań:

 • USG nerek,
 • ogólne badanie moczu i badanie posiewu moczu (nie starsze niż ok. 2-3 lata),
 • opcjonalnie inne, dodatkowe badania moczu wykonane w przeciągu ostatniego roku.

 

Lekarz prawdopodobnie zada ci kilka pytań:

 • Czy bierzesz leki hormonalne?
 • Czy to pierwszy raz, kiedy doskwierają ci podobne dolegliwości? Jeśli nie, kiedy ostatnio występowały u ciebie podobne problemy?
 • Kiedy ostatnio byłeś/byłaś poddawana kuracji antybiotykowej?
 • Czy stwierdzono u ciebie wypadanie macicy lub pochwy?

 

Jakie dodatkowe badania zleci lekarz?

 • Ogólne badanie moczu to pierwsze, podstawowe badanie, które umożliwi rozpoznanie choroby. Jeśli cierpisz na zakażenie dróg moczowych, w twoim moczu będzie stosunkowo dużo białek, leukocytów (białych krwinek) i erytrocytów (czerwonych krwinek).
 • Badanie posiewu moczu pozwoli potwierdzić diagnozę. Musisz oddać mocz do specjalnego jałowego pojemnika (można go kupić w aptece), a następnie zanieść go do laboratorium. Jeśli okaże się, że w moczu obecne były bakterie, znaczy to, że doszło do zakażenia. Dodatkowe testy (antybiogram) pozwolą dobrać odpowiednie antybiotyki (wykluczając te, na które dana bakteria jest oporna).

 

Jeżeli po zastosowaniu odpowiedniej kuracji wszystkie dolegliwości ustąpią, nie trzeba już wykonywać dalszych badań. Jeśli jednak cierpisz na infekcje układu moczowego, które mają charakter nawracający, kilka dni po zakończeniu kuracji warto poddać się dodatkowym badaniom kontrolnym. Dzięki temu upewnisz się, że leczenie było skuteczne, a bakterie zostały zniszczone.

 

Lekarz może zlecić jeszcze dodatkowo:

 • Urografię – badanie z użyciem promieni rentgenowskich (RTG), w którym kolejne zdjęcie układu moczowego wykonywane są co kilka minut (po wcześniejszym dożylnym podaniu środka kontrastowego). Badanie to pokazuje dokładny obraz dróg moczowych i pęcherza moczowego. Pozwala też na ocenę budowy i funkcji nerek.
 • Ultrasonografię (USG) nerek – pozwala ocenić budowę nerek, a także wykluczyć obecność kamieni nerkowych.
 • Badanie krwi na poziom kreatyniny, potasu i mocznika – umożliwia ocenę sprawności nerek.
 • Cystoskopię – badanie, podczas którego specjalny wziernik (cystoskop) wprowadzany jest przez cewkę moczową do pęcherza moczowego. Cystoskopia pozwala określić stan śluzówki cewki i pęcherza moczowego.

Zobacz także

Choroba wieńcowa a choroba niedokrwienna serca

Na skutek choroby niedokrwiennej serca do mięśnia sercowego nie dopływają wystarczające ilości krwi. W niedostatecznego dokrwienia serce jest niedotlenione, zaburzona zostaje jego kurczliwość i znacząco wzrasta ryzyko zawału. Choroba wieńcowa jest...

Leczenie choroby wieńcowej

Ważnym elementem leczenia pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową jest terapia farmakologiczna. W ciężkich przypadkach, kiedy stan chorego nie jest stabilny, konieczna może być także hospitalizacja, a nawet leczenie operacyjne. Jeśli stwierdzono...

Choroba wieńcowa – diagnostyka

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę wieńcową, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Postaraj się jak najdokładniej opisać mu swoje dolegliwości – ułatwi to postawienie właściwej diagnozy. Prawdopodobnie lekarz zleci ci wykonanie kilku dodatko...