Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Bóle stawów – co powinieneś wiedzieć?

Bóle zlokalizowane w obrębie stawów to problem wielu osób. Dolegliwości te mogą mieć bardzo różne przyczyny. Zazwyczaj nasilają się na skutek wzmożonego wysiłku fizycznego. Niektórzy też skarżą się, że każdą zmianę pogody „czują w stawach”…

Fotolia 133813446 xs

Bóle stawowe najczęściej występują w obszarach kolan, bioder i kręgosłupa.

Problemy ze stawami najczęściej nasilają się po okresach ograniczonej aktywności fizycznej (np. długiego unieruchomienia). Codzienna dawka ruchu pomaga utrzymać stawy w dobrej kondycji, pozwala też uniknąć przykurczy mięśni.

Człowiek, który chce dbać o stawy, powinien też regularnie się wysypiać. Podczas snu elementy układu mięśniowego i kostno-stawowego podlegają regeneracji. Regularny odpoczynek pozwala im prawidłowo funkcjonować. Dlatego właśnie po nieprzespanej nocy dokuczają nam często bóle stawów i mięśni.

Nadmierna masa ciała wpływa bardzo negatywnie na kondycję stawów. Dlatego bóle stawów występują bardzo często u osób otyłych.

 

Przyczyną artropatii (zmian chorobowych w stawach) są często inne schorzenia, m. in.:

  • infekcje wirusowe i bakteryjne (np. bruceloza, ale też np. grypa),
  • przewlekłe stany zapalne,
  • choroby jelit,
  • cukrzyca,
  • dna moczanowa,
  • choroby o charakterze neurologicznym,
  • kolagenozy (choroby tkanki łącznej),
  • depresja (warto podkreślić, że bóle stawów to jedne z najczęściej występujących dolegliwości somatycznych towarzyszących depresji).

 

Wśród najczęstszych przyczyn dolegliwości stawowych wymienia się reumatoidalne zapalenie stawów i chorobę zwyrodnieniową stawów. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach są wśród starszych osób bardzo częstym zjawiskiem. Mogą dotyczyć zarówno stawów kręgosłupa, jak i np. bioder, kolan, łokci i barków.

Zobacz także

Nietrzymanie moczu – leczenie operacyjne

W przypadku pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu zabiegi operacyjne wykonują najczęściej ginekolodzy lub urolodzy. Część operacji realizuje się „od dołu”, część – „od góry” (przez nacięcie albo wprowadzenie narzędzi laparoskopowych do jamy ...

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne i nieinwazyjne

Masz problem z nietrzymaniem moczu? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej - leków antycholinergicznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub estrogenów. Może...

Nietrzymanie moczu – diagnostyka

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, jak najszybciej umów się do lekarza, który pomoże określić źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię.