Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Choroba wrzodowa – jak ją leczyć?

Stwierdzono u ciebie chorobę wrzodową? Lekarz doradzi ci, jaka kuracja będzie w twoim przypadku najskuteczniejsza.

Dadd781d 214f 43b7 9ece bfa35da9c370

Jaką terapię może zaproponować lekarz?

  • Kurację z zastosowaniem prazolu – leku, który działa hamująco na produkcję kwasu solnego przez gruczoły żołądkowe. W jego skład wchodzi omeprazol – inhibitor pompy protonowej.
  • Eradykację, czyli całkowite wyeliminowanie patogennego szczepu Helicobacter pylori (zakażenie bakteryjne jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania owrzodzeń). Zazwyczaj zaleca się jednoczesne stosowanie dwóch antybiotyków (przez okres jednego tygodnia) połączone z intensywną dwutygodniową kuracją prazolem (prazol w mniejszych dawkach często stosuje się też dłużej). Należy jednak mieć na uwadze, że terapia antybiotykowa nie zawsze okazuje się skuteczna. U części chorych może po pewnym czasie nastąpić nawrót raz już wytępionych bakterii.
  • Dieta – jeśli leczysz się na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, staraj się unikać alkoholu. Warto też ograniczyć ilość wypijanej kawy. Na wrzody niekorzystnie działają dania zbyt gorące, spożywane w pośpiechu. Zdecydowanie odradza się też palenie papierosów.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.