Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Nadciśnienie tętnicze - badania kontrolne

Nadciśnienie tętnicze to poważny problem zdrowotny. Im wcześniej jest ono rozpoznane, tym szybciej można podjąć odpowiednie kroki lecznicze i zapobiec ewentualnym powikłaniom. Dlatego nawet, jeśli czujesz się dobrze, powinieneś poddawać się regularnym profilaktycznym pomiarom ciśnienia tętniczego. Jeśli okaże się, że twoje ciśnienie nie mieści się w normie, powtórz pomiary przez kilka następujących po sobie dni. Jeżeli wysoki wynik będzie się utrzymywał, powinieneś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Fotolia 137175630 xs

Po przekroczeniu granicy dojrzałego wieku – około czterdziestego piątego roku życia – zaczyna pogarszać się wzrok. Postępująca presbiopia sprawia, że przestajesz dobrze widzieć z bliska – a litery w książce, którą czytasz, zaczynają się rozmywać… Dlatego większość osób w wieku dojrzałym korzysta z badań okulistycznych. Przy okazji standardowej wizyty u okulisty warto poprosić dodatkowo o ocenę dna oczu. Badanie to pozwala na zdiagnozowanie ewentualnych zmian nadciśnieniowych.

Jeśli stwierdzono już u ciebie nadciśnienie tętnicze, nie powinieneś zapominać o regularnych pomiarach ciśnienia. Pozwalają one zweryfikować, czy zastosowana terapia idzie w dobrym kierunku. Oprócz standardowych pomiarów ciśnienia tętniczego należy pamiętać także o badaniach kontrolnych, sprawdzających stan narządów, w których mogło dojść do ewentualnych powikłań. Mogą to być m. in.: rentgenogram klatki piersiowej, elektrokardiografia lub echokardiografia.

 

Nie bagatelizuj badań kontrolnych! Im szybciej uda się wykryć ewentualne zmiany chorobowe, tym większa jest szansa, że będzie je można opanować.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.