Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Nadciśnienie tętnicze - profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze to bardzo poważna choroba układu krążenia – jedna z głównych przyczyn śmierci w dzisiejszych czasach. Jeśli jednak zadbamy o odpowiednią profilaktykę, możemy znacznie obniżyć ryzyko zachorowania. Co zrobić, żeby uchronić się od problemów z ciśnieniem?

Fotolia 88688771 xs  kopia

Czego należy bezwzględnie unikać?

 • Zbędnych kilogramów – zbilansowana dieta to podstawa dobrego zdrowia. Jedz częste, regularne posiłki (najlepiej od 4 do 5 razy dziennie). Nie przejadaj się. Wybieraj chude mięso, nabiał niskotłuszczowy, pieczywo pełnoziarniste. Pamiętaj o warzywach i owocach – są źródłem cennych witamin i antyoksydantów.
 • Nadmiernego stresu – życie w ciągłym pospiechu niczemu dobremu nie służy. Zamiast wciąż się martwić, że z czymś nie zdążysz, pozwól sobie na chwilę relaksu. Praca nie ucieknie.
 • Niedoborów snu – przemęczenie jest dla organizmu zabójcze. Pamiętaj – sen to podstawa zdrowego życia. Dbaj o higienę snu.
 • Zaniedbywania aktywności fizycznej – ruch to zdrowie! Serce, jak każdy inny mięsień, potrzebuje regularnego treningu. Jeśli chcesz, żeby twój układ krwionośny funkcjonował prawidłowo, pamiętaj, że wysiłek fizyczny usprawnia pracę serca i pomaga utrzymać twój organizm w dobrej kondycji. Ruch sprzyja też zachowaniu właściwej masy ciała i chroni przed problemami związanymi z nadwagą.
 • Papierosów – z każdym wypalonym papierosem nasilają się zmiany miażdżycowe w twoim organizmie. Wzrasta też ryzyko zawału. Nie ma się nad czym zastanawiać – rzuć teraz! Najlepiej skonsultuj się wcześniej z lekarzem, który pomoże ci w bezpiecznym odstawieniu papierosów.

 

Co warto ograniczyć?

 • Spożywanie soli, cukru, tłuszczów zwierzęcych.
 • Picie kawy i alkoholu.
 • Bierny odpoczynek – zamiast przesiadywać w fotelu, lepiej wyjdź na spacer!
 • Pracę nocami – warto żyć regularnie, zgodnie z naszym zegarem biologicznym. Niedobory snu prędzej czy później odbiją się na zdrowiu.

 

Jakie nawyki wyrobić sobie w codziennym życiu?

 • Zdrowa dieta – choć na początku może być ci trudno zmienić stare nawyki żywieniowe, spróbuj podjąć ten wysiłek! Twój organizm ci podziękuje.
 • Aktywność fizyczna – regularny wysiłek fizyczny obniża ciśnienie tętnicze, reguluje gospodarkę cholesterolową, obniża rytm spoczynkowy serca i sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki. Jeśli jeszcze nie zacząłeś ćwiczyć, to najwyższy czas, żeby zrobić to teraz! Pamiętaj, żeby dobrać trening odpowiedni do stanu twojego zdrowia i kondycji.
 • Odpowiednia higiena snu – nie zarywaj nocy!

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.