Po przekroczeniu granicy dojrzałego wieku – około czterdziestego piątego roku życia – zaczyna pogarszać się wzrok. Postępująca presbiopia sprawia, że przestajesz dobrze widzieć z bliska – a litery w książce, którą czytasz, zaczynają się rozmywać… Dlatego większość osób w wieku dojrzałym korzysta z badań okulistycznych. Przy okazji standardowej wizyty u okulisty warto poprosić dodatkowo o ocenę dna oczu. Badanie to pozwala na zdiagnozowanie ewentualnych zmian nadciśnieniowych.
Jeśli stwierdzono już u ciebie nadciśnienie tętnicze, nie powinieneś zapominać o regularnych pomiarach ciśnienia. Pozwalają one zweryfikować, czy zastosowana terapia idzie w dobrym kierunku. Oprócz standardowych pomiarów ciśnienia tętniczego należy pamiętać także o badaniach kontrolnych, sprawdzających stan narządów, w których mogło dojść do ewentualnych powikłań. Mogą to być m. in.: rentgenogram klatki piersiowej, elektrokardiografia lub echokardiografia.
Nie bagatelizuj badań kontrolnych! Im szybciej uda się wykryć ewentualne zmiany chorobowe, tym większa jest szansa, że będzie je można opanować.