Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Anemia – jaką rolę pełni w naszym organizmie hemoglobina?

Anemia, czyli niedokrwistość, to choroba charakteryzująca się niedoborem erytrocytów i hemoglobiny we krwi. Dlaczego hemoglobina jest nam potrzebna?

A4e36ff5 8568 4b01 8c6c 1e4e7c2c9bce

Hemoglobina – czerwony barwnik krwi – to białko, które ma w swoim składzie cząsteczki żelaza. Pełni ona bardzo ważną funkcję – zawarta w erytrocytach, pozwala im transportować tlen i dwutlenek węgla.

W płucach dochodzi do związania hemoglobiny z tlenem. Utlenione erytrocyty przedostają się następnie do lewego przedsionka i lewej komory serca, a stamtąd – do aorty i kolejnych naczyń tętniczych i włosowatych (włośniczek), które zaopatrują wszystkie tkanki naszego ciała. Delikatne ściany komórek włosowatych umożliwiają przedostawanie się tlenu do kolejnych komórek.

Hemoglobina ma także zdolność wiązania dwutlenku węgla, który jest naturalnym, zbędnym produktem zachodzących w komórkach procesów życiowych. Dzięki hemoglobinie dwutlenek węgla transportowany jest przez sieć naczyń żylnych do prawego przedsionka i prawej komory serca, a stamtąd do płuc, w których zachodzi wymiana gazowa. W płucach hemoglobina traci dwutlenek węgla (przedostaje się on do powietrza pęcherzykowego płuc, a dalej zostaje wydychany), zyskuje natomiast tlen – i tak cały cykl zaczyna się od nowa.

Erytrocyty i zawarta w nich hemoglobina są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli jest ich za mało, dochodzi do przykrego w skutkach niedotlenienia.

Zobacz także

Choroba wieńcowa a choroba niedokrwienna serca

Na skutek choroby niedokrwiennej serca do mięśnia sercowego nie dopływają wystarczające ilości krwi. W niedostatecznego dokrwienia serce jest niedotlenione, zaburzona zostaje jego kurczliwość i znacząco wzrasta ryzyko zawału. Choroba wieńcowa jest...

Leczenie choroby wieńcowej

Ważnym elementem leczenia pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową jest terapia farmakologiczna. W ciężkich przypadkach, kiedy stan chorego nie jest stabilny, konieczna może być także hospitalizacja, a nawet leczenie operacyjne. Jeśli stwierdzono...

Choroba wieńcowa – diagnostyka

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę wieńcową, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Postaraj się jak najdokładniej opisać mu swoje dolegliwości – ułatwi to postawienie właściwej diagnozy. Prawdopodobnie lekarz zleci ci wykonanie kilku dodatko...