Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Aktywność fizyczna - niezbędna w walce z otyłością

Otyłość wiąże się często z niską samooceną, obniżonym nastrojem. Czasem może być nawet przyczyną powstania stanów depresyjnych. Zbędne kilogramy nie dodają atrakcyjności. Osoby cierpiące na nadwagę są często zakompleksione, czują się napiętnowane przez społeczeństwo. Każdy chciałby świetnie wyglądać. Pamiętaj jednak, że to nie wygląd, ale zdrowie i dobra kondycja fizyczna powinny stanowić twoją główną motywację w walce z otyłością.

Dumbbells 2465478 640

Regularna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na twoje zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. W walce z otyłością najlepsze efekty przynosi trening aerobowy.

Jeśli zaczniesz regularnie ćwiczyć, po pewnym czasie:

  • Wytrenujesz serce. Wejście po schodach czy 10-metrowy bieg do odjeżdżającego autobusu nie będą się już kończyć zadyszką. Serce będzie silniejsze, a ryzyko zawału - znacznie mniejsze.
  • W twojej krwi podwyższy się poziom tzw. "dobrego cholesterolu" (HDL), a obniży - tzw. cholesterolu "złego" (LDL).
  • Twoje naczynia krwionośne staną się bardziej elastyczne, a ich przekrój się zwiększy. Zmniejszy się więc ryzyko zmian miażdżycowych, zatorów w żyłach i tętnicach, udaru mózgu.
  • Jeśli cierpisz na chorobę ciśnieniową, regularny wysiłek fizyczny pomoże ci unormować ciśnienie.
  • Zwiększy się siła i elastyczność mięśni.
  • Będziesz miał lepszy nastrój - dzięki endorfinom uwalnianym podczas wysiłku.
  • I wreszcie - zrzucisz zbędne kilogramy! A prawidłowa masa ciała pozwoli ci cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Odchudzanie się to trudny proces. Wymaga silnej woli i samozaparcia. Jeśli jednak ci się uda, będziesz z siebie dumny! Skuteczne, racjonalne unormowanie wagi jest zawsze ogromnym sukcesem.

Najlepsze w przypadku nadwagi i otyłości są ćwiczenia aerobowe - takie, w trakcie których spalany jest tłuszcz:

Może to być np.:

  • jazda na rowerze,
  • bieganie,
  • szybki marsz,
  • pływanie,
  • aerobik,
  • taniec towarzyski.

Wybierz tę formę aktywności, która jest dla ciebie najprzyjemniejsza. W ten sposób łatwiej będzie ci wytrwać przy swoim postanowieniu. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj treningu być się nie zdecydował, pamiętaj, żeby ćwiczyć nie mniej niż 30 minut 3 razy w tygodniu. Im więcej, tym lepiej (choć wszystko, oczywiście, w granicach zdrowego rozsądku). Najważniejsza jest regularność. 7-godzinne sesje treningowe powtarzane raz w miesiącu raczej nie pomogą ci uporać się z nadwagą.

Pamiętaj, że twoje zdrowie jest najważniejsze. Każdą sesję ćwiczeń rozpocznij od 5-minutowej rozgrzewki. Pamiętaj też, żeby "uspokoić" organizm pod koniec treningu - 5 ostatnich minut poświęć na łagodne ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające.

Zobacz także

Jak przeciwdziałać chorobie wieńcowej?

Ogromną rolę w profilaktyce choroby wieńcowej pełni zdrowy tryb życia. Warto porzucić szkodliwe nawyki (takie jak np. palenie papierosów), dbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Pomoże to przeciwdziałać wystąpie...

Stadia choroby wieńcowej

U każdego pacjenta choroba wieńcowa przebiega w nieco inny sposób. Objawy różnią się też w zależności od stadium zaawansowania choroby – z czasem ulegają nasileniu.